Quantcast
Channel: Zdravlje – Haber.ba
Viewing all 13261 articles
Browse latest View live

Šeranić: U pripremi nove mjere za stimulisanje rađanja djece

$
0
0

Šeranić objašnjava da su izmjene zakona koje će stupiti na snagu od 2020. godine u skladu sa Programom ekonomskih reformi Republike Srpske za period od 2018. do 2020. godine i memorandumom zaključenim između Vlade i Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske.

“Vlada je opredijeljena da u trogodišnjem periodu u cjelosti preuzme trošak naknada za vrijeme porodiljskog bolovanja zaposlenih lica. Za 2018. godinu utvrđena je obaveza umanjenja osnovice doprinosa za 20 odsto, za 2019. godinu 50 odsto, a od 2020. godine 100 odsto iznosa bruto plate za porodilje snosiće Javni fond za dječiju zaštitu”, kaže Šeranić.

Govoreći o pravima koja proističu iz Zakona o dječjoj zaštiti, Šeranić je podsjetio da Srpska već izdvaja značajna sredstva i da će samo u ovoj godini Javni fond za dječiju zaštitu za prava iz oblasti dječje zaštite izdvojiti oko 96 miliona KM.

“Riječ je o pomoći za nabavku opreme za novorođenče, materinskom dodatku, dodatku na djecu, refundaciji isplaćene naknade plate za vrijeme korišćenja porodiljskog odsustva, rada sa polovinom punog radnog vremena radi pojačane njege djeteta do tri godine života, rada sa polovinom punog radnog vremena radi pojačane njege i staranja o djetetu sa smetnjama u razvoju, te zadovoljavanju razvojnih potreba djece i pronatalitetnoj naknadi za trećerođeno i četvrtorođeno dijete”, istakao je Šeranić.

On je dodao da je među pravima iz oblasti dječije zaštite i novo pravo naknade za nezaposlene majke u mjesečnom iznosu od 405 KM u trajanju od godinu, a za blizance, treće i svako naredno dijete u trajanju od 18 mjeseci.

Prema podacima Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, u budžetu Javnog fonda za dječiju zaštitu Republike Srpske za 2019. godinu za pomoć u nabavci opremu za novorođenče planirano je 2,62 miliona KM, materinski dodatak 30,86 miliona, dodatak na djecu 19,99 miliona, te pronatalitetnu naknada za trećerođeno i četvrtorođeno dijete 900.000 KM.

Za refundaciju naknade plate za porodiljsko odsustvo obezbijeđeno je 39,50 miliona KM, naknade plate za vrijeme rada sa polovinom punog radnog vremena radi pojačane njege djeteta do tri godine života 65.000 KM, naknade plate za vrijeme rada sa polovinom punog radnog vremena radi pojačane njege i staranja o djetetu sa smetnjama u razvoju 1,25 miliona, te za zadovoljavanje razvojnih potreba djece 1,21 milion KM.

Šeranić je rekao da će Republika Srpska, po prvi put, uskoro dobiti i zakon o liječenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognutom oplodnjom.

“Fond zdravstvenog osiguranja pacijentima koji se bore sa sterilitom pruža mogućnost da dođu do potomstva i finansira tri pokušaja vantjelesne oplodnje. Do sada je zahvaljujući ovim postupcima Srpska bogatija za 1.115 novih stanovnika. Do sada je ta oblast regulisana pravilnikom, a sada smo se odlučili da to pitanje regulišemo zakonski, što podrazumijeva detaljno definisanje protokola liječenja, postupka, čuvanja embriona, a stvorićemo zakonske pretpostavke i za čuvanje biološkog materijala”, objašnjava Šeranić.

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite je izradilo i Strategiju za unapređenje se*sualnog i reproduktivnog zdravlja u Srpskoj za period od 2019. do 2029. godine koju prati Akcioni plan kojim su definisani ciljevi.

Tim ciljevima je definisano da je planiranje porodice dostupno svima i da sve žene reproduktivne dobi koje žele potomstvo imaju zdravu trudnoću, normalan porođaj i očuvano zdravlje nakon porođaja.

Ciljevi su i smanjeno opterećenje bolestima reproduktivnih organa kao što su maligne bolesti, polno prenosive bolesti, razvojne anomalije reproduktivnih organa, te da su svi građani ravnopravni, informisani i zaštićeni od nasilja i da uživaju se*sualno i reproduktivno zdravlje i pravo u svim okolnostima.


Konzumiranjem kruške dovest ćete liniju do željenog rezultata

$
0
0

Načinom ishrane koji previđa da svakog dana jedete kruške, za sedam dana možete da smršate od dva do četiri kilograma, u zavisnosti od toga koliko budete disciplinovani.

Budući da nezrele kruške mogu da izazovu zatvor, koji je jedan od najčešćih problema kod osoba na dijeti, najbolje je izabrati zrele i bijele kruške, koje u najvećoj mjeri čiste tijelo od nakupljenih toksina i normalizuju probavu.

Osim toga, preporučuje se unos minimalno dva litra tečnosti dnevno. Čajevi i sokovi od svježeg voća bez šećera tokom ovog režima ishrane su poželjni, ali su apsolutno zabranjeni slatkiši, masna jela, grickalice i gazirani sokovi.

Ipak, tokom trajanja dijete nećete osjećati glad, jer je jelovnik sastavljen od hranljivih namirnica koje će vas držati sitim.

Prvi dan Doručak: dvije kruške, 50 grama crnog hljeba, čaša nemasnog jogurta Ručak: 50 grama kuhanog pirinča, 100 grama pilećih prsa.

Drugi dan Doručak: jedna kruška, činija pirinča. Ručak: tri kruške, 50 grama nemasnog sira, 50 grama crnog hljeba.

Treći dan Doručak: 50 grama hljeba od heljde, 100 grama nemasnog mesa, po mogućnosti kuhane govedine.

Ručak: dvije kruške, jedna šargarepa, dva kuhana jaja. Možete jesti ove proizvode pojedinačno ili spremiti salatu, dodajući kašiku maslinovog ulja.

Ove tri namirnice produžit će vam život!

$
0
0

Disanje je vitalan proces, no kako bi potpuno ispunjavalo svoju funkciju, potrebno ga je izvoditi pravilno. Na loše navike disanja utječu duga razdoblja sjedenja, boravak u prostorima s ustajalim zrakom, nedostatak vježbe i istezanja i slično. Rezultat lošeg disanja su umor, depresija, glavobolja i fizička iscrpljenost. Iako smo rođeni sa sposobnošću pravilnog disanja, većina je ljudi tokom odrastanja izgubi, prenosi “Aura“.

Čišćenje pluća posebno se preporučuje pušačima, kao i osobama koje često borave u zadimljenim prostorima iako sami ne puše, alergičnima na prašinu, životinjsku dlaku i onima koji imaju probleme sa sinusima. No osim dubokim disanjem, možete ih pročistiti i uz pomoć đumbira.

Napravite čaj od đumbira. Pripremite ga tako da narežete svježi korijen đumbira na kriške i dodate u uzavrelu vodu. Kuhajte desetak minuta, a zatim procijedite. Po želji se u čaj dodaju med, limun, cimet, kardamom i klinčić.

Detoksikacijom pluća čistite ih od katrana i toksina, smanjujete rizik od pojave infekcije, povećavate njihov kapacitet te poboljšavate zdravlje respiratornog sistema. Pluća će pročistiti i ljuti začini, poput bibera ili pak čilija jer ljuta hrana pomaže u razgradnji viška sluzi. Zbog toga možete osjetiti kako vam nos curi jedete li ljuto, a takvi začini slično djeluju i na višak sluzi u plućima te potiču njezino izbacivanje.

Bubrezi su zaduženi za to da iz tijela eliminiraju toksine, a kako bismo im olakšali posao, potrebno je piti dovoljne količine vode, po mogućnosti filtrirane. Kako biste bili sigurni da pijete dovoljno vode, trebate znati da je tijelu potrebno oko 30 ml vode za svaki kilogram tjelesne težine. Težite li, na primjer, 60 kilograma, trebali biste popiti 1800 ml vode. Unos vode ravnomjerno rasporedite na čitav dan. Tako ćete pomoći bubrezima da se pročiste, što će poboljšati njihov rad, spriječiti stvaranje bubrežnih kamenaca, ojačati imunitet, ali i poboljšati funkcioniranje mokraćnog sistema. Osim čiste vode, za detoksikaciju bubrega možete piti sok od nara ili od luka koji možete napraviti u blenderu.

Želite li pročistiti bubrege, obogatite prehranu špinatom, blitvom, zelenim lisnatim povrćem, mrkvom, radičem i lukom. Za čišćenje bubrega možete napraviti i čaj od sjemenki celera. Kašičicu svježe mljevenih sjemenki celera prelijte s pola litre vrele vode i pustite da se ohladi. Procijedite i odmah popijte. Pokušajte uvijek napraviti svježi čaj, no važna je napomena da se ne preporučuje trudnicama.

Organ na kojem se najviše ogleda stanje organizma je koža, a za blistavu je kožu jednako važno čišćenje izvana i iznutra. U što većoj mjeri izbjegavajte proizvode koji sadrže agresivne sastojke. Njegujte kožu prirodnim sastojcima poput maslinova, bademova ili kokosova ulja ili preparatima koji su bazirani na prirodnim i organskim sastojcima. Kao i za dobro funkcioniranje bubrega, i za čistu i lijepu kožu najvažnije je piti dovoljno vode. Radite li detoks, nemojte smatrati da su svježe iscijeđeni sokovi adekvatna zamjena za vodu.

Izgled kože poboljšat će žute namirnice (npr. limun i paprika), a u njih spada i kurkuma, koja pomaže kod problema crvenila, akni te smanjuje izraženost bora. Kožu je potrebno čistiti i izvana, i to dnevnim, neagresivnim pilingom – nakon svakog tuširanja obrišite se grubljim ručnikom ili tijekom tuširanja upotrijebite četku kako biste uklonili mrtve ćelije s površine kože. Za čistu kožu potrebno je i povremeno se dobro iznojiti. To možete učiniti u sauni, tijekom vježbe ili u najboljem slučaju oboje. Detoksikacijom je potrebno očistiti i jetru, a savršena namirnica za čišćenje jetara je kurkuma.

Dodajte kurkumu u jelo ili je popijte rastopljenu u toplome mlijeku prije spavanja. Ako vam zbog laktoze ne odgovara kravlje mlijeko, razrijedite ga s vodom ili upotrijebite sojino, bademovo, rižino ili zobeno.

Muči vas kiselina u želudcu, jedan sastojak riješava sve probleme

$
0
0

Pokušajte da jedete manje obroke, i izbjegavajte hranu koja čini da se aktivira gorušica, kao što su pržena ili masna hrana, čokolada, i pepermint. Izbjegavanje alkohola i nikotina može pomoći, prenosi “Hayat“.

Evo, mi ćemo predstaviti najbolje domaće piće koje će vam pomoći da olakšate simptome žgaravice.

Sastojci:

1 krompir

1 jabuka

Uputstvo:

Prvo, oljuštite krompir, zatim procijedite sok od krompira koristeći gazu i sipajte ga u čašu. Koristite isti postupak za sok od jabuke. Pomiješate ih zajedno i pijte ovu mješavinu 2 puta svaki dan. Uvijek pijte ovaj domaći sok 1 sat prije vašeg obroka.

Primijetit ćete pozitivne rezultate jako brzo.

NAPITAK KOJI ČINI ČUDA: Salo sa stomaka će početi nestajati samo od sebe

$
0
0

Za ovaj problem često su kriva lijena crijeva, koja sprečavaju sagorijevanje masnih naslaga i eliminaciju nečistoća iz organizma,prenosi Novi.

Šest suhih šljiva svaku večer prelijete sa 100 mililitara prokuhane vode, poklopite i ostavite deset minuta da odstoje.

Za to vrijeme u zdjelu sipajte dve supene kašike ovsenih pahuljica, kašičicu samljevenog lanenog sjemena i isto toliko kakaoa.

Prelijte sa 300 mililitra kefira i dobro izmješajte.

Zatim, šljive sitno isjeckajte i dodajte u prethodnu smjesu, a potom sve ostavite u frižideru preko noći i ujutru popijte na prazan stomak.

Poslije samo mjesec dana konzumiranja ovog napitka, izgubit ćete tri do pet kilograma i to prvo oko stomaka.

KAFA NA PRAZAN ŽELUDAC: Šta to radi vašem zdravlju

$
0
0

Kafa je bitan antioksidans, pa je čak dokazano kako i u nekim situacijama sprječava razvoj malignih ćelija – ali, ukoliko kafu pijete na prazan stomak, onda stvari i nisu tako pozitivne,piše Novi.

Šoljica čiste crne kafe u praznom želucu podstičke stvaranje želučane kiseline što posebno negoduje ljudima sa gastritisom. Čak ni zdravi stomaci nisu pošteđeni, jer pojačano lučenje kiseline će vam uzrokovati nelagode tokom jela i smetnje kod probave.

A proteine koje ne uspije probaviti, izazivaju nadutost, žgaravicu, povraćanje, iritaciju, upalu, pa čak i rak debelog crijeva. Stoga stručnjaci preporučuju da prije kafe pojedete barem krišku hljeba.

Ako već ne možete jesti tako rano, barem je razblažite mlijekom, savjetuje Healthyfoodteam.

Kao da žvačeš papir: ZAŠTO PARADAJZ IZ PRODAVNICA NEMA OKUS

$
0
0

U potrazi za pravim rajčicama često ćemo se jako razočarati, posebno ako ih tražimo u nekom od supermarketa, gdje nas najčešće dočekuju rajčice čiji okus možemo nazvati bezličnim.

– Kao da žvačeš papir – rekli bi često.

Vjerujemo da ste se često zapitali zbog čega je okus tog paradajza takav, tj. zašto taj paradajz okusa uopće nema? Novo istraživanje daje odgovor na to pitanje, i pokazuje kako u 93 posto modernog paradajza nedostaje verzija gena koja im daje njihov poseban okus,prenosi Novi.

Unatoč tome što mislimo da je krivac genetska modifikacija, zapravo uzrok leži u uzgajivačima, tj. njihovom pokušaju da izvuku najviše iz paradajza, izvuku najveću ekonomsku korist. Tokom vremena geni koji pojačavaju okus izgubili su se ili su tokom procesa razmnožavanja negativno odabrani.

Zato današnjem paradajzu iz supermarketa nedostaje genetske raznolikosti, pa tako i okusa, piše The BigThink.

– Tokom kultiviranja i poboljšanja paradajza ljudi će se većinom fokusirati na ono što će im povećati proizvodnju, produkciju, poput veličine samog ploda i dobrog podnošenja skladištenja. Neki geni koji su uključeni u ostale važne kvalitete, osobine ploda, i njihove reakcije na stres, tokom ovog procesa su izgubljeni – rekao je Zhangjun Fei sa Sveučilišta Cornell.

Njihova otkrića objavljena su u magazinu Nature Genetics, u kojem su analizirani genetski podaci 725 rajčica, kultiviranih i divljih, koje su važne zbog genetske različitosti, prenosi Byka.

Zatim su ove podatke usporedili s domaćim genomom paradajza Heinz 1706, koji se često koristi kao reprezentativni primjer genoma paradajza. Usporedba je pokazala da Heinzu 1706 nedostaje oko 5000 gena, a da većinu paradajza koji se mogu pronaći u supermarketima nedostaje rijedak oblik gena koji im daje okus.

Taj gen TomLoxC pronađen je u 90 posto divljih vrsta.

– Čini se kako je uključen u proizvodnju iz masti. Otkrili smo da također proizvodi aromatične spojeve iz karotenoida, pigmenata koji paradajzu daju crvenu boju. Bila je to dodatna funkcija koja je bila iznad onoga što smo očekivali, a ovi su rezultati sigurno zanimljivi ljudima koji uživaju u paradajzu s okusom – kaže James Giovannoni USDA naučnik i suautor studije.

Istraživači se nadaju da će njihova analiza dovesti do razvoja resursa za “razvoj budućih funkcionalnih studija i razmnožavanja”.

U međuvremenu se može dogoditi da će se uzgajivači paradajza okrenuti potrazi za okusima, sami. Gen TomLoxC postaje ipak češći u moderno uzgojenom paradajzu, u usporedbi sa stanjem od samo nekoliko godina ranije.

Popravljanje okusa paradajzu moglo bi dovesti do velike razliku u načinu na koji uživamo u našoj prehrani čiji je paradajz važan dio.

Tako npr. Amerikanci godišnje pojedu oko devet kilograma paradajza, te 33 kilograma prerađenih paradajza.

Dr Velkov: “Svaka bolest ima frekvenciju i stepen kiselosti, a tumor je kao kanta u koju tijelo odbacuje toksine!”

$
0
0

Kada dođe do nakupljanja otrovnih tvari u tijelu, koje uglavnom unosimo preko hrane, tijelo će ih najprije početi odlagati, prije svega u masnom tkivu koje služi za odlaganje otpada. Ako jedemo previše industrijske i previše kuhane hrane – sve više ćemo masnog tkiva imati.

Tumor je kanta za smeće u koju tijelo odbacuje otrovne tvari i stvara ovojnice okolo da bi se izolirala od otrova. Tijelo se neće čistiti od smeća sve dok uzimamo otrovnu hranu jer je preko 90% energije zauzeto probavljanjem velikih količina hrane kao i eliminacijom otpada.
Kada prestanemo unositi hranu makar jedan dan, počet će čišćenje tijela. Tijelo će se čistiti i kada smo na sirovoj hrani, jer se ne troše metabolički enzimi (gorivo za stanicu) na probavu hrane, jer hrana probavlja samu sebe svojim enzimima koji nisu uništeni kuhanjem. Međutim, ako mi nastavimo s uzimanjem otrovne hrane, u početku neće biti čišćenja jer organizam troši najveći dio energije na probavu i eliminaciju hrane, ali će jednom doći do zasićenja i tijelo će se alarmantno početi čistiti, izbacivati sluz i smeće kašljem, povraćanjem, proljevima, znojenjem…

Truljenje u nama
U tim trenucima je sva tjelesna energija koncentrirana na čišćenje tijela tako da se hrana koja se pojede neće probavljati, već truliti u želucu što će dodatno opteretiti organizam i produbiti problem,piše Novi.

Još početkom prošlog stoljeća su znanstvenici otkrili i potvrdili u mnogobrojnim eksperimentima da bakterije ne žive samo izvan tijela i napadaju nas, već da žive i nastaju se u našem tijelu.

Kada se promatra živa krv, vidi se bezbroj sićušnih biona, malih čestica koje plivaju u krvi i iz kojih nastaju mikroorganizmi, koji se također nalaze u našoj krvi. Da, naša krv nije sterilna već se u njoj odvija veoma složen proces metamorfoze mikroorganizama.

BION je osnovna jedinica života, orgonske energije čije porijeklo je Sunce, a do nas se prenosi Sunčevom svjetlošću. Nalazi se u živoj tvari, vodi i zraku.

U potpuno zdravom tijelu, ne dolazi do transformacije biona. U bolesnom tijelu, kada dođe do povećane kiselosti organizma iz biona, probavom se stvaraju različiti oblici najprije patogenih bakterija, a u kiselijoj sredini dolazi i do transformacije u gljivice.

Dr Velkov
To znači da će uslijed kiselosti organizma (zbog loše hrane uglavnom) doći do transformacije biona u mikroorganizme. Mikroorganizmi će prilikom dezintegracije ostavljati velike količine smeća iza sebe, što će dodatno opteretiti organizam. Jesu li onda mikroorganizmi krivi za našu bolest ili je problem u kiselosti organizma? Da nije bilo patološke, kisele podloge ne bi došlo do razvoja mikroorganizama.

Kada uzimamo antibiotik za ubijanje mikroba, oslobodit ćemo se privremeno jednog broja mikroba, ali će antibiotici – ANTI BIOS = PROTIV ŽIVOTA uništavati i BIONE na taj način što će dodatno zakiseliti organizam i dovoditi do dalje transformacije u mikrobe. Jedini način da se zaustavi transformacija biona u mikrobe je da se tijelo održava alkalnim. Hoće li nešto biti alkalno (bazno) ili kiselo ovisi o stupnju vibracije- frekvencije.

Određena vibracija moze mijenjati sve pa i formu nekog bića akumulacijom ili dezintegracijom biona. Sva hrana ima svoju vibraciju. Tako znamo da je prosječna frekvencija ljudskog tijela izmedju 60 i 70 Hz i kada frekvencija opada i imunološki sustav slabi.

Kada frekvencija padne ispod 58 Hz pojavljuju se simptomi prehlade, na 55 Hz kandida, na 42 Hz rak. Svaka bolest ima frekvenciju, stupanj kiselosti na kojoj će doći do razvoja odredjenog mikroba- što znači da svaki mikrob ima svoju frekvenciju. Supstance s većom vibracijom će uništiti bolest s nižom vibracijom.

Tako je vrlo važno s kakvom vibracijom hranu jedemo, udišemo i apsorbiramo. Otrovne tvari snižavaju našu tjelesnu vibraciju: industrijska hrana ima 0 Hz, svježe voće i povrće oko 15 Hz, sušeno bilje do 27 Hz, dok eterična ulja imaju izmedju 52 i 320 Hz što je npr. frekvencija ružinog ulja. Naše misli takodje imaju svoju vibraciju tako da će negativne misli snižavati tjelesnu frekvenciju i dovoditi do bolesti – dok nas dobre misli liječe.

Bioni su neuništivi
Poslije smrti organizma dolazi do dezintegracije materije do stupnja biona tako da određena koncentracija biona ostaje nerazgrađena i spremna za kreiranje novog živog organizma. Bioni su neuništivi i predstavljaju osnovnu jedinicu života. Kada se češće čistimo (razboljevamo), organizam će biti zdraviji dok može doći do težih poremećaja uslijed vrlo kisele sredine i dezintegracije velike količine biona. Djeca imaju snažnije mehanizme obrane i zato su često “boležljiva” i imaju višu temperaturu od odraslih.

Povišena temperatura je samo veća frekvencija na kojoj mnogi mikrobi ne mogu opstati i činimo sebi loše kada je snižavamo. Zašto se “prehladimo”? Ne razbolimo se od hladnoće već zato što kada nam je hladno već dođe do skupljanja krvnih žila na površini tako da velika količina krvi, a samim tim i otrova dospije do vitalnih organa i tada organizam reagira time što počinje čišćenje: kašalj, znojenje, povraćanje, proljevi…

Nijedan od ovih načina čišćenja ne treba zaustavljati, već samo omogućiti lakše čišćenje uzimanjem dosta čiste osunčane vode, koja će razvodniti sluz, biti bez hrane 2-3 dana, na svježim sokovima ili samo na sirovoj hrani, udisati čist zrak i odmarati se (za tretiranje staraca i djece, obratite se iskusnom stručnjaku).

Razmnožavanje mikroba
Mikrobi se neće razvijati van živog organizma, ali mogu preživjeti neko kraće vrijeme tako da je moguće, da neki mikroorganizam pređe s nekog čovjeka na nas. Ako je naše tijelo kiselo, nastavit će se razmnožavati u našem tijelu, ali ako je naše tijelo bazno, za dan, dva će se raspasti i od njih će ostati samo bioni. Znači, i u tom slučaju kada dobijemo mikrobe od drugih, opet sve ovisi o kiselosti (frekvenciji) našeg tijela.

Što se tiče virusa… Virusi su dijelovi RNK i DNK koji nastaju raspadanjem stanica i mikroba. Kada smo kiseli, dolazi do raspadanja stanica, crvenih krvnih zrnaca, mikroba…

Kada se stanica raspadne, dijelovi raspadnutih RNK i DNK – proteinskih djelića, plivaju između stanica u organizmu. Što kiseliji organizam, bit će više raspadanja i više proteinskih djelića – virusa. Virusi nisu živa bića i ne razmožavaju se, već se ponašaju kao paraziti i opstaju na račun stanica na koje se prikače. Znači, treba samo podići vibraciju sirovom hranom, gledanjem u Sunce, fizičkim aktivnostima i pozitivnim mislima i sve će biti u redu.


UPORNA URINARNA INFEKCIJA I REZISTENTNE BAKTERIJE: Pomoć kod hroničnih upala bešike i mokraćnih kanala

$
0
0

Najbolji način lečenja urinarne infekcije jeste da se analizira urino kultura i u laboratoriji tačno utvrdi koja bakterija je uzrok tegoba

Međutim, pošto put do laboratorije i rezultata može da potraje i par dana, a većina pacijenata želi da što pre započne lečenje, doktori obično daju terapiju na osnovu simptoma i istorije bolesti konkretnog pacijenta.

Lekovi koji se daju za lečenje infekcija urinarnog trakta (UTI) menjaju se već godinama, najpre zato što otpornost bakterija na terapiju godinama raste.

Američko udruženje specijalista za infektivne bolesti preporučuje nitrofurantoin i trimetoprim-sulfametoksazol, a oba preparata se izdaju isključivo na lekarski recept, pri čemu doza i period uzimanja zavisi od lekara. Međutim, u poslednje vreme je sve češća i rezistencija na trimetoprim-sulfametoksazol.

Američke studije pokazuju da se nitrofurantoin pokazao efikasnim čak u 96 odsto slučajeva, osim ukoliko je infekcija poodmakla pa je zahvatila i bubrege.

Stariji lek fosfomicin se, takođe, ponovo vraća u sve češću upotrebu.

Kako pacijent može da zna da li je inficiran rezistentnom bakterijom? Dva pitanja su ključna – prvo se odnosi na njegovu medicinsku istoriju – lekar mora da zna da li je bilo prethodnih infekcija i čime su lečene, a drugo se rešava u laboratoriji – čak i ako ste počeli neku terapiju, ipak uradite urino kulturu.

UPORNA URINARNA INFEKCIJA I REZISTENTNE BAKTERIJE: šta pomaže kod hroničnih upala bešike i mokraćnih kanala

Rezultat je pomoći da se terapija bolje dozira ili promeni.

Na kraju, treba spomenuti i pomoćna lekovita sredstva, kao što je sok od brusnice. Nauka nije uspela da utvrdi njegovo dejstvo, ali ponovljena iskustva pacijenata ukazuju da je ipak moguć njegov terapijski efekat.

Svakako, najbolje je potruditi se da do infekcije uopšte ne dođe. Žene su daleko češće ugrožene nego muškarci (oko 50 odsto), pa zato treba da obrate pažnju na higijenu, redovno pražnjenje bešike i naročito izmokravanje nakon se*sualnog odnosa. U toaletu, treba imati na umu da se bakterije šire od rektuma ka mokraćnom otvoru.

Najvažnije od svega, nipošto ne treba piti antibiotike na svoju ruku i bez potrebe, jer prevelika upotreba lekova doprinosi daljem jačanju rezistencije bakterija, prenosi “Lepa i srećna“.

MNOGI MISLE DA JE GRIPA: Ovo su simptomi LEUKEMIJE, primijetite ih prije nego što BUDE KASNO!

$
0
0

Kod oboljelih od leukemije, jedna od ćelije iz koštane srži mutira i postaje kancerogena, a zatim se klonira – pravi sopstvene kopije i na ovaj način opaka bolest napreduje.

Doktorica Marta Vedlej otkriva da je rizično starosno doba za odrasle između 50. i 70. godine života, iako u novije vrijeme leukemija napada i mlađe ljude.

“Postoji nekoliko podtipova leukemije, koji se određuju prema vrsti ćelije koja mutira, kao i u kojoj fazi proizvodnje ćelije mutacija počinje”, objasnila je onkolog Meredit Barnart.

Kada je riječ o simptomima leukemije, obje doktorica su se složile – ne postoji jasan simptom.

“Simptomi zavise od podtipa, ali mnogi od njih se zamjenjuju za običan grip”, kaže Barnart.

1. Blijeda koža

“Kada se leukemija razvija, mlade krvne ćelije oštećene kancerom mogu da preplave koštanu srž i tako otežaju proizvodnju zdravih ćelija. Zbog toga što u tijelu imate manje zdravih, a više oštećenih ćelija, može da dođe do anemije, a samim tim i bljedila kože, naročito lica”, objasnila je Barnart. Anemija može da izazove i stalan osjećaj hladnih ruku.

2. Umor

“Kao i kod mnogih drugih bolesti, umor je uobičajeni simptom leukemije”, kaže Vedlej. Ako se konstantno osjećate iscrpljeno i nemate energije, a ranije ste je imali dosta, trebalo bi da se obratite ljekaru. Anemija takođe može biti uzrok umora.

3. Infekcije i temperatura

Krvne ćelije su veoma važne komponente imunog sistema. Ako one nisu zdrave, kao što je to slučaj kod leukemije, osoba se mnogo češće razboljeva. Vedlej kaže da su infekcije i temperatura još jedni od simptoma koji se najčešće viđaju kod leukemije.

4. Kratak dah

“Zajedno sa nedostatkom energije, kratak dah je nešto na šta takođe treba obratiti pažnju”, istakla je Barnart. Obratite pažnju na trenutke tokom fizičke aktivnosti – ako primijetite da nemate vazduha ili vam se čini da je disanje drugačije nego ranije, ispričajte to vašem ljekaru.

5. Sporo zarastanje rana

Ako vam posjekotine dugo zarastaju, a modrice se lako pojavljuju, to može biti simptom leukemije. Male crvene tačkice na koži, poznatije kao petehije, takođe mogu da se jave zbog leukemije, a kod ove bolesti one se javljaju najčešće na nogama, kažu doktorke.

6. Drugi simptomi leukemije

“Pored navedenih, simptomi leukemije mogu biti i noćno preznojavanje i osetljivi i bolni zglobovi”, otkriva Barnart, a Vedlej kaže da treba obratiti pažnju i na gubitak težine. Krvarenje iz nosa, natečeni ili uvećani limfni čvorovi, pad ili skok tjelesne temperature takođe su simptomi ove opake bolesti.

7. Dijagnoza

Ako doktor posumnja na leukemiju, poslaće vas na dodatne testove, kako bi se utvrdio broj crvenih krvnih zrnaca i trombocita.

Ako rezultati potvrde pretpostavljenu dijagnozu, ljekar će vas poslati kod hematologa, doktora specijalizovanog za poremećaje i rak krvi, koji će odrediti tip bolesti i način liječenja, piše Novi

NAJGLEDANIJI VIDEO DANAS NA PORTALU:

by TaboolaSponsored LinksAlso interesting

VAŽAN SAVJET DOKTORA: Šta uraditi ODMAH kad se vratimo s godišnjeg

$
0
0

Naime, Dr. Makin tvrdi da svaki put kada se vratite s godišnjeg odmora, u svom domu prvo morate uraditi nešto čega se vjerovatno niko od nas ne bi sjetio, prenosi radiosarajevo.

Kako je otkrio ovaj ekspert, trebamo odmah otići u kupatilo, pokriti nos i usta, i onda pustiti vodu da teče iz tuša. Vodu ostavimo da teče najmanje 20 minuta. Nakon tog perioda, zatvorimo vodu, a onda trebamo zatvoriti i vrata iz kupatila u koje ne ulazi ni narednih 20 minuta.

Ovaj čudnovati ritual nema veze s nekim praznovjerjem ili opsesivnim ponašanjem. Zapravo je riječ o maksimalnom smanjenju šanse da se zarazimo smrtonosnom bakterijom – legionelom, koja voli stajaću vodu koja se skuplja u našim tuševima koji se ne koriste više od par dana.

Ljekar tvrdi da bez ovoga postoji stvarna šansa da zaražene kapi dospiju u pluća gdje mogu uzrokovati legionarsku bolest, koja ponekad vodi do smrtonosne upale pluća i otkazivanja organa.

On upozorava da je ljetno vrijeme savršeno za legionelu, koja voli i stajaću vodu i temperaturu od 20 do 45 stepeni – u tuševima, cijevima, aparatima za vodu, pa čak i u česmama i crijevima u vašem vrtu, te crijevima u klima-uređajima. Između ostalog je dokazano da se u autima u kojima se koristi samo voda za prskanje šoferšajbne, bez sredstva za pranje, često nalazio legionela koja se rasprsne svuda kada šofer pere staklo- jedan od pet zaraženih je obolio upravo na ovaj način.
Zvaničnici savjetuju da uvijek ispraznite vodu iz crijeva u vrtovima i da nikad crijevo ne ostavljate na suncu. Također, nemojte prskati vodu kada perete saksije ili akvarije ili aparate za vodu. Što se tiče tuša – ako ga niste koristili više od tri dana, obavezno otvorite vodu – i hladnu i toplu – da teče najmanje 20 minuta. Ako koristite tuš s crijevom, najbolje da glavu tuša stavite direktno iznad odvoda, kako kapljice ne bi dospjele u vaša usta i nos.

Legionarska bolest otkrivena je 1976. godine, kada se više stotina učesnika konferencije u Filadelfiji teško razboljelo nakon što su udisali kapi vode iz klima-uređaja. Također je bila šokantan uzrok kada je 28 ljudi preminulo u Stafordskoj bolnici 1985. godine.

Svjetska zdravstvena organizacija navodi da se broj oboljelih povećava, jer ljudi sve više koriste tuš nego kupku u kadi. O tome koliko je raširena svjedoči istraživanje u Velikoj Britaniji, koje je provedeno na 99 tuševa u 82 doma – tuševi se nisu koristili samo nekoliko sati – u više od trećine uzoraka pronađena je legionela. U tri uzorka pronađena je i nova sorta legionele koja prije nije viđena u Velikoj Britaniji.

PREKO NOĆI: Popijte napitak navečer i ujutro ćete se probuditi sa MANJE KILOGRAMA

$
0
0

Također, ovim pićem ćete izbaciti sve otrove iz vašeg organizma, svi štetni toksini biće neutralisani, a vaš organizam preporođen i odmoran,prenosi Novi.

Ovim izuzetno zdravim napitkom možete liječiti i visoki krvni pritisak, kardiovaskularne bolesti, dijabetes, kao i mnoge druge bolesti.

Potrebno je:
– jedan limun
– 1/2 litre vode
– jedna šaka peršuna
– kašičica sirćeta jabukovog
– kašikica naribanoga đumbira
– kašičica cimeta u prahu

Priprema:
Sve gore navedene sastojke stavite u blender, i dobro ih izmiksajte. Napitak treba da pijete svaku noć prije odlaska u krevet, a svako jutro ćete se buditi sa vidno manjom težinom, i naravno osjećat ćete se mnogo svježije nego inače.

Ujutro je zdravo popiti ČAŠU TOPLE VODE NA PRAZAN ŽELUDAC

$
0
0

Preporučeni unos vode u organizam je oko 2 litra dnevno, međutim činjenica je da mokrenjem i znojenjem izbacimo zapravo puno više nego što unesemo,prenosi Novi.
Mokrenjem izbacimo u prosjeku oko 1,5 litara vode. Ako tome dodamo da još oko litar izlučimo znojenjem i disanjem potreba za konzumiranjem ovog izvora života je još veća.

Ali, da li ste se nekada zapitali šta će se dogoditi ako dan započnete čašom vode na prazan želudac, još bolje tople vode?

Ubrzana probava

Ako odmah kad ustanete ujutru popijete čašu tople vode, poboljšaćete rad probavnog sistema , isprazniti se već u ranim jutarnjim satima i nećete imati problema sa zatvorom.

Sjajniji i ljepši izgled kože

Konzumiranjem pola litre vode svako jutro dat ćete dodatni sjaj vašoj koži jer voda podstiče cirkulaciju, kako tvrde naučnici.

voda6

Čišćenje od otrova

Ako odmah ujutro popijete čašu vode, očistićete organizam od svih nakupljenih otrova koji mogu da dovedu do bolesti.

Smanjuje bolove

Smatra se da je topla voda najmoćniji prirodni lijek jer pomaže kod menstrualnih tegoba.

Toplota opušta stomačne mišiće i oslobađa vas grča, čime će umiriti bol. Topla voda je dobra za sve vrste grčeva i zato što pospjeešuje kapilarnu cirkulaciju i na taj način opušta mišiće.

Brže mršavljenje

Čaša vode ujutro podstiče izmjenu materija u organizmu te pomaže tijelu da se riješi nakupljenih masnoća i kalorija. Vodite računa o zdravoj ishrani i krećite se što više.

Zaustavljanje starenja

Prisustvo toksina u organizmu ubrzava starenje, a s bozirom na to da topla voda oslobađa organizam toksina, proces starenja se usporava, dok se elastičnost kože se povećava.

ŽENE ODUŠEVLJENE: ČUDESNA BILJKA povećava grudi i topi kilograme

$
0
0

Odlična je za probavu, masnoću u krvi i poboljšava cirkulaciju, što znači i da ubrzava metabolizam. Zato je veoma dobra za sve one koji žele da skinu kilograme. Može se koristiti u nekoliko različitih oblika – kao čaj, prah i laksativ,prenosi Novi.

Čaj

Dvije kašike sjemenki stavite u 2 dl hladne vode. Zakuhajte, pustite da odstoji poklopljeno 20 minuta uz povremeno miješanje pa procijedite. Pijte polako i malim gutljajima.

Prah

Sjeme možete kuvati u kašu ili samljeti u prah (samljeveno u prah je djelotvornije). Uzimajte pola kašičice dva puta dnevno za poboljšanje probave.

Kašiku svježe samljevenih sjemenki piskavice pijte s vodom tri puta dnevno prije jela za jačanje organizma u cijelosti.

Laksativ

U svrhu laksativa, pola do jedne male kašičice svježe samljevenih sjemenki razmutite u 2,5 dl vode i pijte jednom do tri put dnevno.

Ova jednogodišnja biljka pripada rodu djeteline i dostiže visinu od 30 do 40 cm. Cvijeta u junu i julu, plod daje u avgustu, a može da se pronađe na suvim proplancima. Ima veoma jak miris, pa se njeno sjeme uzima uz marmeladu, pekmez, voćni sok ili med.

Nekada su ljekovita svojstva piskavice bila i te kako poznata ljudima, od starog Egipta do stare Grčke, pa je čak i prorok Muhamed za nju rekao – Da znate vrijednost ove biljke, plaćali biste njenu težinu u zlatu.

piskavica1

Kako vježba poništava posljedice sjedenja

$
0
0

Redovna vježba može poništiti negativan učinak dugotrajnog sjedenja, pokazuju podaci prikupljeni od 150.000 odraslih ispitanika. Niz ranijih studija povezao je dugotrajno sjedenje s povećanjem rizika za bolesti srca i preuranjenu smrt, prenosi “Avaz“.

Prema novim podacima, za anuliranje ovog rizika potrebno je barem 30 minuta umjerene tjelesne aktivnosti većinu dana u sedmici. To se odnosi i na aktivnosti poput vrtlarenja ili hodanja, dodaju australski naučnici s University of Sydney. Po njihovim riječima, osobama koje sjede više od 8 sati dnevno je ipak potrebna duža i intenzivnija tjelovježba.


Razlozi zbog kojih bi trebali spavati na lijevoj strani

$
0
0

Evo nekih razloga zašto bi trebalo da spavate na lijevoj strani: olakšava limfnu drenažu, pomaže srcu da šalje krv u tijelo, bolje uklanja štetne stvari, doprinosi boljem funkcionisanju slezene, obezbjeđuje dobru probavu i bolji protok krvi do srca, te doprinosi boljem protoku žuči, prenosi “Hayat“.

Plivanje liječi bolne zglobove

$
0
0

Plivanje je, tvrde stručnjaci, najbolja rekreacija koju neko može sebi da priušti, bez obzira na godine i tjelesnu težinu. Tokom plivanja u bazenu, moru, reci ili jezeru, svaki mišić se aktivira, a pritisak na zglobovima ne postoji, kao što je to slučaj kod ostalih “klasičnih” vježbi, piše “Aura“.

Ako imate probleme sa zglobovima ili vam je jednostavno teško da radite vježbe kod kuće ili u teretani, preporučujemo vam da svakodnevno odlazite na bazen, reku ili jezero, a ako idete na more, da plivate što je više moguće svakog dana.

Plivanje umiruje

U skorašnjim istraživanjima je dokazano da plivanje, odnosno voda ima umirujuće dejstvo na psihu i da djeluje isto koliko i jedna meditacija. Dok se plivali samo pluta na površini vode, um se opušta i ne razmišlja ni o čemu – što predstavlja odličan odmor za tijelo, ali i psihu.

Ublažava simptome astme

Plivanje i ronjenje su odlične vježbe za pluća, pa se samim tim umanjuju svi simptomi astme. Pluća rade jače kako bi krv dobijala dovoljno kiseonika, a zdravstveni problem se znatno smanjuje, što se duže pliva.

Manji rizik od dijabetesa

Redovnim vježbanjem, pa i plivanjem se smanjuje nivo šećera u krvi. Samim tim se smanjuje i rizik od razvijanja dijabetesa koji se smatra bolešću današnjice.

Vježbanje za trudnice

Često se preporučuje trudnicama da svakodnevno plivaju kako bi se što bolje pripremile za porođaj, ali i kako bi ostale u dobroj formi nakon porođaja. Plivanje se smatra najboljim načinom vježbanja za trudnice, jer se tijelo ne napreže, nema opterećenja na zglobovima, nema zajapurenosti i znojenja.

Ubrzava mršavljenje

Samo sat vremena plivanja može da sagori oko 500 kalorija, što je mnogo više nego kada se rade klasične vježbe.

Plivanje podmlađuje

Plivanje ne može u potpunosti da ukloni bore i zategne kožu, ali podmlađuje organizam iznutra i produžava život, mnogo više nego kod onih ljudi koji trče ili se bave nekom drugom fizičkom aktivnošću.

Razlozi zbog kojih kafu ne bi trebali piti na prazan želudac

$
0
0

To je ritual kojeg bi se rijetki mogli bez problema odreći. I ne trebaju, jer ukoliko konzumirate umjerene količine kafe ona može imati blagotvoran učinak na vaše zdravlje, ali samo pod jednim uslovom – da je ne pijete na prazan želudac, prenosi “Hayat“.

Konzumiranje kafe na prazan želudac, ili rano ujutro prije doručka, može povećati nivo kortizola u vašem tijelu. Od trenutka kad ujutro otvorite oči, vaše tijelo počinje ispuštati kortizol, hormon koji je odgovoran za regulisanje vašeg imunološkog odgovora na stres kojem ste tokom dana izloženi, piše Ordinacija.

Ako “pumpate” svoje tijelo kofeinom kada je vaš kortizol na vrhuncu, izložićete ga još većem stresu.

Pilot istraživanje provedeno među studentima medicine u Americi pokazalo je da 25 odsto studenata ujutro pije kafu na prazan želudac. Rezultati istraživanja pokazali su da su ovi studenti bili izloženi povećanom riziku od naglih i ničim izazvanih promjena raspoloženja te mogućih dugoročnih uticaja na njihovo zdravlje. To je zato što kafa simuliše pojačanu produkciju želučane kiseline, stvarajući tako kiseliju okolinu.

– Kafa na prazan želudac može povećati stimulativne učinke jer u želucu ne postoji sadržaj koji može ublažiti apsorpciju – pun želudac od vitalnog je značaja za suzbijanje pojačane proizvodnje želučane kiseline – objašnjavaju ljekari.

Šta učiniti kada vas uhvati grč u moru?

$
0
0

Do grča može doći usred jednostavnog istezanja u krevetu ili pri većoj tjelesnoj aktivnosti, ali ono što se događa u tijelu je isto – često bolna, različitih uzroka, trajanja i oblika, nekontrolirana kontrakcija mišića, piše “Ordinacija“.

Ukoliko vam se on dogodi u vodi važno je ostati pribran i sjetiti se osnova samospašavanja.

– Poznavanje tehnika samospašavanja je potrebno svima – utopiti se može i dobar plivač. Potreba za samospašavanjem može nastupiti zbog uvjeta u okolini, ali i zdravstvenih problema ili precjenjivanja vlastitih sposobnosti – rekla je voditeljica Službe za spašavanje života i djelovanje u kriznim situacijama Hrvatskog Crvenog Križa, Silvana Radovanović.

Voditeljica službe za spašavanje podsjetila je i na Arhimedov zakon – tijelo uronjeno u tekućinu lakše je za težinu istisnute tekućine. Tako je upravo taj zakon osnovna tehnika samospašavanja koja omogućava zadržavanje na površini, otklanjanje drugih opasnosti (grčevi, umor…) i čekanje pomoći.

Plivači mogu pri dužem boravljenju u vodi dobiti grčeve u mišićima zbog pothlađivanja i prenaprezanja. Dok čekate pomoć možete si i sami pomoći.

– Širite (izvlačite) mišić 10 – 15 sekundi, uz ponavljanje do prestanka grča. Nakon što on prođe potrebno je što prije napustiti vodu zbog mogućnosti ponovne pojave grča – tvrdi Radanović.

Ljetna dijeta skida 6kg za dvanaest dana

$
0
0

Dijeta traje dvanaest dana i za ovo vrijeme možete izgubiti do šest kilograma. Ova dijeta je vrlo lagana, idealna je za ljetne dane i nutricionisti uvjeravaju da se izgubljeni kilogrami neće brzo vratiti, piše Aura.

Meni za dvanaest dana

Prvi dan

kuhana riža 250 grama

dva grejpa

salata sa spanaćem

zeleni čaj

200 grama kuhane piletine

Drugi dan dijete

dva grejpa

dvije zelene jabuke

zeleni čaj

150 grama tvrdog sira

Treći i četvrti dan

Jogurt u bilo kojoj količini

Peti i šesti dan

Jabuke u neograničenim količinima.

Sedmi, osmi i deveti dan

Tvrdi sir i riba kuhana na pari (možete jesti različite vrste riba)

Deseti, jedanaesti i dvanaesti dan

Crveno vino sa sirom: 30 grama sira uz čašu crvenog vina.

Viewing all 13261 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>