Quantcast
Channel: Zdravlje – Haber.ba
Viewing all 13256 articles
Browse latest View live

OVA BILJKA me je spasila od RAKA: Muškarac otkrio nevjerovatno iskustvo! (RECEPT)

$
0
0

“U 2002. godini ljekari su otkrili benigni tumor u mom mozgu. Odmah sam primljen u bolnicu BLD – Sofja na operaciju. Tumor je bio veličine 5,5 cm, ali je operacija bila uspješna. Operisali su me najbolji neurohirurzi u Bugarskoj.

Poslije dvije godine tumor se ponovo vratio i narastao do gotovo iste veličine. Morao sam na novu operaciju, ovoga puta lasersku, ali nakon operacije lijeva ruka i noga su mi postale paralizovane. Ljekari su ispitivali moj tumor za koji se ispostavilo da je atipičan.

Onda sam otišao na onkologiju, nakon čega je uslijedila radioterapija, ali ni to nije pomoglo. Tumor je opet izrastao i nova operacija je bila zakazana. Poslije operacije otišao sam na rehabilitaciju i tamo, na moju sreću, upoznao čoveka koji je promijenio moj život.

stariji-muskarac-ls

Foto: Ilustracija / Shutterstock

Taj čovjek je bolovao od raka bubrega. Na žalost, njegova operacija je prošla neuspješno, a doktori su rekli da mu je ostalo još samo 3-4 mjeseca života.

Onda je upoznao jednu ženu koja mu je ispričala o biljci koja može da izliječi ovu opaku bolest i kako da pripremi lijek od nje. Biljka se zove crna zova. To je grm koji raste oko riječnih kanala i daje plod koji podseća na borovnice.

Plodovi sazrijevaju krajem avgusta i početkom septembra. Plod treba da bude dobro zreo da bi imao ljekovita svojstva. Kada uberete bobice, operite ih i stavite u tegle, ređajući naizmjenično jedan red bobica, pa jedan red šećera, dok se tegla se ne napuni do vrha.

Čuvajte teglu na mestu gdje ima sunca, tako da može da dođe do vrenja. Nakon dvije nedelje, teglu treba zatvoriti i staviti u frižider,prenosi Novi.

Možete napraviti 2, 3 ili 4 tegle, ali morate imati najmanje dvije da biste imali dovoljno ovog lijeka do iduće godine.

Uzimajte najmanje 1 kašičicu svakog jutra na prazan stomak, 10 minuta pre obroka.

Čovjek koji je mi je rekao za ovu biljku me je ubijedio u njena ljekovita svojstva. On je počeo da konzumira ovaj lijek u trenutku kada su mu ljekari saopštili da nema šanse za izliječenje.

Mjeseci su prošli, a on je još uvijek živ! Rezultati na kontroli su pokazali da je rak nestao. Onda sam počeo i ja da uzimam, ali sam prvo sačekao 2 mjeseca kako bih ubrao crnu zovu, pripremio lijek i počeo da ga primjenjujem. Četiri godine je prošlo od moje posljednje operacije, a tumor se nije vraćao.

Ispričao sam mnogim ljudima o ljekovitoj moći crne zove i nakon razgovora sa jednom doktorkom saznao sam da je jedna njena pacijentkinja izliječila rak dojke koristeći isti lijek. Tokom kontrole i njeni rezultati su pokazali da je rak nestao.

Crna zova je korisna za imuni sistem i liječenje mnogih bolesti.

Plodovi crne zove su najbolji kada su potpuno zreli, a ako se u masi nađe poneka zelena i nezrela bobica, najbolje je da se ukloni. Plod treba da bude mekan, taman, gotovo crn.

U početku je ukus ovog leka pomalo neprijatan, dok se ne naviknete. Ja sam u početku imao osjećaj da ću da povratim prilikom uzimanja ovog lijeka, ali na kraju sam se navikao na to. Takođe, dok vam se organizam privikava na lijek, budite sigurni da u blizini postoji toalet, jer 30 minuta nakon konzumiranja izražena je potreba za odlaskom u toalet.

Uzgred, zdravim ljudima koji žele da ojačaju svoj imuni sistem takođe preporučujem crnu zovu. Crna zova, na primer, pomaže protiv gripa.

Želim svima sreću i zdravlje i najviše od svega želim izliječenje bolesnima!”, poručio je čovjek.


ŽIVIO JE 100 GODINA JER JE PIO OVAJ NAPITAK: Najzdravije piće na svijetu BACAMO, a služi kao LIJEK već VIJEKOVIMA

$
0
0

Da li pravite kod kuće sir, kefir ili jogurt i bacate tečnost koja ostaje nakon cijeđenja? Nemojte to više da radite, jer je surutka drevni lijek,prenosi Novi.

Da je sirutka pravi lijek dokaz je i Old Tomas Par, skromni engleski seljak, koji je doživeo 100 godina. Bio je poznat upravo po tome što je pio surutku svaki dan.

Surutka je u izvornom obliku tečnost koja sadrži manje od 1% bjelančevina i preko 93% vode.

Glavni su joj sastojci kalijum, natrijum, magnezijum, fosfor, gvožđe, cink, bakar, kobalt, mangan, molibden, vitamini, vrijedni enzimi i aminokiseline.

Sto grama surutke sadrži samo 26 kalorija, zbog čega je posebno pogodna za mršavljenje.

Surutka je moćan čistač jetre, a čista jetra ključ je dobrog zdravlja. Ako bolujete od bilo kakve bolesti jetre, redovito pijte surutku.

Ovaj stari narodni lijek može značajno pomoći kod:

– hroničnog umora i stresa

– debljine i prejedanja

– visokog pritiska

– pada imuniteta

– želučanih tegoba

– bolesti jetre

– kandide

– čišćenja organizma od toksina

Ekološki problem koji posljednjih dana pogađa Mostar, proširio se i na okolne gradove Hercegovine

$
0
0

Kamioni komunalnog preduzeća “Komos” danas su pošli za Jablanici i Konjic, kako bi smeće odvezli na deponije te dvije općine.

Ljudi, puno toga smo mogli popraviti i promijeniti da smo na vrijeme bili aktivni. SAD JE VRIJEME da zaustavimo smeće iz Mostara i dijelova Hercegovine koje se dovozi u Jablanicu i prozove onaj koji je ovo dozvolio pa da mi je brat rođeni. Čuvajmo svoje i zdravlje svoje djece. Turbinin stadion.. KOMOS Mostar

Gepostet von Dženad Džino am Montag, 17. Juni 2019

(Kamioni u Jablanici)

Društvenim mrežama kružili su videi i infromacije, koje su građane pomenutih gradova natjerale na djelovanja. Nakon što su se puni kamioni iz Mostara uputili za Jablanicu, tako su se i vratili. Ne zna se ko je izdao naređenje o izmještanju smeća u Jablanicu i Konjic, ali je poznato da je brzom reakcijom građana i spriječeno.

Kako prenosi “Mostarski” građanima Mostara prijeti opasnost od različitih zaraznih oboljenja, što je za ovaj portal potvrdio direktor Zavoda za Javno zdravstvo HNK Nermin Avdić.

“U svakom slučaju ovo smeće koje se nalazi po ulicama je izvor raznih vrsta infekcija koje se mogu desiti, krenuvši od muha, glodara i svega onoga što može prenijeti određene bolesti. Posebno na ovim temperaturama koje su sada visoke, sigurno predstavlja veliku opasnost za širenje nekih infektivnih bolesti, Nermin Avdić direktor Zavoda za Javno zdravstvo Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK).

Sa sastanka koji se danas održao sa predstavnicima građana koji blokiraju odvoz smeća i Gradskih vlasti poručeno je da se deblokada mora desiti u protivnom će djelovati policija, prenosi “Bljesak“.

Grad Mostar dobio je od Federalne Uprave za inspekcijske poslove rješenje prema kojem se može na deponiju u Uborku odlagati komunalni otpad i zabranu odlaganja opasnog i animalnog otpada.

Blokada je nezakonita jer nije prijavljena, a na sastanku s čelnicima Grada bili su i predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova i mostarske policije.

Šta će se dalje događati još uvijek nije poznato.

Pripremite kožu za sunce

$
0
0

Napravite piling

Iako to mnogi ne znaju, piling je važan korak prije izlaganja suncu. Ovaj postupak pomaže koži da se riješi mrtvih stanica koje se akumuliraju i mogu spriječiti ravnomjerno tamnjenje. No, imajte na umu da je nakon pilinga obavezno nanijeti krenu sa zaštitnim faktorom jer je ovim postupkom uklonjen sloj koji je štitio kožu od UV zraka i ona je sad podložnija štetnim utjecajima sunca. Preporuka je da nakon pilinga pričekate nekoliko dana prije direktnog izlaganja suncu. Odaberite piling koji odgovara vašem tipu kože: osjetljivu kožu nikako ne treba tretirati nekim grubim pilingom, dok je on primjeren grubljoj i debljoj koži.

Hidratizirajte kožu

Iako hidratantna krema ne štiti kožu od sunca, ona može, na neki način, ograničiti štetu od pretjeranog izlaganja suncu. Što se više vaša koža izlaže suncu, to postaje sve više isušena, a suha koža postaje podložnija štetnim UV-zrakama. Odaberite kvalitetnu hidratantnu kremu, koja će pomoći obnoviti zaštitni sloj kože.

Pravovremeno napravite depilaciju

Dlačice na tijelu vrsta su zaštite kože i nakon što ih uklonite, koža ostaje ogoljena i izložena direktnom suncu. Stoga, baš kao i piling, i depilaciju nemojte raditi neposredno prije izlaganja suncu, već j napravite nekoliko dana ranije, kako bi se koža smirila i bila spremna za sunce.

Postupno povećavajte trajanje izlaganja suncu

Najbolja priprema za sunčanje na godišnjem odmoru je postupno povećavanje vremena provedenog na suncu. Nikako nemojte da vaše prvo sezonsko izlaganje suncu traje cijeli dan jer bi to moglo završiti s opeklinama. Svakako se zaštitite zaštitnim kremama s visokim faktorom koje štite od UVA i UVB zraka.

Čuvajte kožu i nakon sunčanja

Izlaganje UV zračenju izaziva promjene na koži u obliku smeđih mrlja, grube kože i bora, bez obzira jeste li izgorjeli ili ne. Kada koža dođe pod djelovanje sunčevih zraka, niz oštećenja se događa koji uzrokuju upale koje potiču proizvodnju molekula kisika koje utječu na stanični rast i stimuliraju proizvodnju enzima koji uništavaju kolagen. Nakon sunčanja svakako kožu zaštitite kozmetičkim preparatima koji će kožu nahraniti i spriječiti oštećenja kože izazvana suncem.

Dobro je znati Solarij ne sprječava opekline

Suprotno popularnom vjerovanju, korištenje solarija vas neće zaštititi od sunčevih opeklina. Naprotiv, solarij znatno povećava rizik od raka kože. Proizvodi za samotamnjenje nemaju zaštitnu vrijednost Ovi proizvodi ne pružaju zaštitu od štetnog djelovanja sunca, jer oni ne induciraju proizvodnju melanina, pigmenta koji štiti kožu od UV zraka. Ako koristite proizvode za samotamnjenje, izaberite preparate koji sadrže solarni filter ili ih kombinirajte s drugim oblikom zaštite (krema za sunčanje, šešir…), prenosi “Bljesak“.

Savjeti i trikovi da izbjegnete neugodnu nadutost u trbuhu

$
0
0

Smanjite unos vlakana

Svi znaju da je prehrana bogata vlaknima dobra protiv zatvora i dobivanja na težini, kao i za smanjenje rizika od raka debelog crijeva. No neki se nakon takve hrane ne osjećaju dobro, a ako ste među njima, dobro je da unos vlakana svedete na minimum.Smanjite potrošnju mastiDobre masti bi trebale biti dobrodošle u svačijoj prehrani, no moguće je da vam masti, pa i one dobre, uzrokuju nadutost. Ako nakon jela koje nema mnogo masnoće ne dođe do nadutosti, znat ćete što joj je uzrok.

Izbjegavajte gazirana pića

Nema sumnje da su mjehurići koje vidimo u gaziranim pićima puni plinova koji uzrokuju nadutost, no samo zato što nije gaziran, ni napitak poput kafe ne mora biti dobar za probavu – stručnjaci kažu da kafa može pobuditi probavni sustav, što to može dovesti do proizvodnje plinova.

Nemojte brzo jesti

Ako vam se čini da ste napuhani nakon svakog obroka, možda jedete prebrzo što povećava šansu za gutanje zraka. Usput, izbjegavajte puno pričati za stolom jer i to dovodi do gutanja zraka i nadutosti.

Klonite se hrane koja vam ‘ne sjeda’ dobro

Ponekad je nadutost nakon obroka posljedica hrane koju najradije jedete. Ako imate neke intolerancije na hranu ili probleme s probavom, kao što je npr. refluks kiseline, pobrinite se da takvu hranu izbjegavate.

Nakon obroka odite u brzu šetnju

Nakon jela nemojte ostati za stolom ili ležati u krevetu – to će zasigurno prouzročiti zarobljavanje plinova u trbuhu, što će stvoriti nelagodu. Zato je odlična ideja da nakon težeg obroka brzo prošetate – gravitacija može pomoći probavnom sustavu da učinkovitije obavi svoj posao i da pritom ne stvara nepotrebne plinove, piše HealthDigezt, prenosi “Hayat“.

Preporodila se: U šest mjeseci izgubila 38 kilograma

$
0
0

“Problem s prekomjernom težinom imala sam od osme godine. Bila sam uvjerena da sam jednostavno takva i da ne mogu ništa učiniti po tom pitanju. No nisam bila sretna i nisam se osjećala ugodno u svom tijelu, čak ni pred svojim prijateljima”, rekla je Lucie i prepričala ključni trenutak u kojem je odlučila smršavjeti.

“Bili smo na odmoru i trebalo je ući u jacuzzi u koji se ja nisam mogla natjerati da uđem jer mi je bilo užasno neugodno”, rekla je, piše Index.

“Prvi put kad sam stala na vagu imala sam gotovo sto kilograma. Iako sam mrzila odlazak u teretanu, ubrzo sam počela gubiti na težini i dobivati mišiće. Kombinirala sam odlazak u teretanu tri puta tjedno sa zdravom prehranom i kroz šest mjeseci skinula sam 38 kilograma”, rekla je.

“Za doručak često jedem avokado, jaja, špinat, voće, dok se ručak i večera sastoje od nemasnog mesa ili ribe uz zeleno povrće, tjestenine i riže. Ne smijete gladovati, morate uvijek imati nešto za jesti, makar to bilo voće i orašasti plodovi”, opisala je svoj dnevni plan prehrane.

“Idem spavati rano, plivam i trčim dva puta tjedno, a krenula sam trčati i maratone. Prije bih samo htjela sjesti na kauč i gledati televiziju, ali sada sve što želim je biti u pokretu. Plešem i salsu tijekom koje se osjećam lijepo i samouvjereno”, ispričala je Lucie.

Today shopping day size 20 VS 10(46 VS 38) May VS November Still can't believe that. Only few will understand how I…

Gepostet von Lucie Chaligne Redfayaa am Sonntag, 25. November 2018

RIJEŠITE SE AFTI IZ USTA UZ POMOĆ BILJNIH PREPARATA

$
0
0

Uzroci hronične aftoze (čireva u usnoj duplji) mogu biti razni – loše postavljena zubna proteza, alergija na hranu, periodične povrede sluznice (ugriz obraza i jezika)… Takođe, čirići se mogu pojaviti usljed nedostatka vitamina, jakog stresa, herpesa koji se često ponavlja, drugih virusnih infekcija, upalnih oboljenja gastrointenstinalnog trakta, anemije, tuberkuloze…

Zbog toga se preporučuju detaljne medicinske pretrage, kako biste pronašli uzrok problema. Da biste se oslobodili hronične aftoze, obratite pažnju na ishranu – jedite što više voća i povrća, a zimi uzimajte i vitaminske komplekse, piše Aura.

Za spoljašnje liječenje čirića, osim žalfije, probajte sljedeće preparate:

Često ispirajte usnu duplju tinkturom propolisa (razblaženim s vodom u odnosu 1:10), hlorofiliptom (alkoholna tinktura sa osnovom eukaliptusa i nane razblažena pet-šest puta) i tinkturom od kamilice (razblaženom pet do deset puta).

Mažite čireve uljem od oblepihe ili kantariona i sokom od kalanhoje.

Usta možete ispirati i prokuhanom vodom s eteričnim uljem eukaliptusa, limuna, čajevca ili lavande (tri-četiri kapi na 100 ml vode).

Brzom zarastanju čireva doprinosi i odvar od korijena srčenjaka ili iđirota (kašiku usitnjenog korjena kuhati na srednjoj vatri 15 minuta, a zatim ohladite i procijedite). Odvarom ispirajte usta četiri-pet puta dnevno.

U periodu pogoršanja pijte vitaminske sokove od voća i bobica, odvar od plodova šipurka i crne ribizle, kao i čajeve od trodjelnog dvozuba (lat. Videns tripartita) i listova šumske jagode (bez određenog doziranja).

Godinu dana od “Života na vagi”: Evo kako Alen Abramović danas izgleda

$
0
0

Godišnjicu je obilježio i prigodnom fotografijom na kojoj je pokazao koliko nevjerojatna je njegova transformacija.

“Sutra će biti točno godina dana otkako sam započeo svoju transformaciju i krenuo s prvim treningom. Onaj zbunjeni i preplašeni čovjek u stolici i ljubičastoj majici veličine XXXXL, čijim je bolesnim nogama svjedočila cijela nacija, više ne postoji. Mrtav je. Prije godinu sam dana posadio sjeme i nekoliko mjeseci kasnije ponovno se rodio! Osjećam malu dozu ponosa, ali više od svega osjećam zahvalnost”, napisao je i izdvojio važnu stvar koju je naučio u posljednjih godinu dana, piše Index.

“Da, motivacija je bitna, ali postoji nešto što je puno važnije i snažnije – disciplina! Motivacija dođe i ode, ali disciplina? Ona ostaje ako je izgradimo i ona je ta koja će nas potjerati na trening, na vježbanje, na pokret i sačuvati nas od loših prehrambenih navika. Volim vas”, dodao je Alen i na godišnjicu finala obećao fotografiju bez majice.

“Jedan od meni najdražih kandidata sezone od samog početka! Svaka čast, bio si i ostao favorit i inspiracija. Dokazao si da je puno toga moguće ako postoji volja i disciplina”, poručila mu je jedna pratiteljica.

“Tek kad vidim fotografije od prije, shvatim koliko si daleko dogurao”, napisao mu je ispod objave jedan od pratitelja.

Alen je s 181,3 kilograma na početku showa bio najteži kandidat treće sezone popularne emisije, a na finalnom vaganju težio je 94,9 kilograma, što znači da je u međuvremenu izgubio 86,4 kilograma ili 47,7 posto svoje mase.

Koliko je Alen ostao predan vježbanju i zdravom načinu života i nakon izlaska iz showa, svjedoče i njegove brojne objave na društvenim mrežama, pa je tako nedavno otkrio i nekoliko trikove za brzo mršavljenje. U svakom slučaju, Alene – bravo!


Najbolji prirodni lijekovi protiv heliko bakterije: Koje namirnice liječe želudac

$
0
0

Heliko bakterija (helicobacter pylori) je gama negativna bakterija, koja ima oblik spirale. Širi infekciju u želucu i dvanaestopalačnom crijevu. Mnoge bolesti ovih organa tijesno su povezane sa prisustvom bakterije u organizmu. Konsultujući se sa ljekarima, dobit ćemo adekvatno liječenje.

Za liječenje heliko bakterije propisuju se specijalni antibiotici i probiotici. Tretman liječenja traje oko dvije sedmcie.

Pored savremene medicine, u liječenju ove bakterije mogu nam pomoći i prirodni lekovi koji nam daju odličan rezultat. Prije nego što počnete tretman prirodnim lijekovima, morate odrediti kiselost želudačnog soka.

Kako izliječiti heliko bakteriju:

Kod povećane kiselosti korisno je laneno sjeme, sok od krompira i odvar trava.

Laneno sjeme: 1 kašiku lanenog sjemena preliti sa 200 ml ključale vode. Poklopiti i ostaviti da odstoji 2-3 sata. Procijediti i uzimati po 1 supenu kašiku prije svakog obroka. Tako dobijena sluz ima pozitivan uticaj na želudac, jer obavija zidove želuca i umanjuje bol.

Sok od krompira: Za njegovu pripremu uzeti 3 krompira i iscediti sok iz njih. Ako imate sokovnik, neće biti problem. Ako nemate, morate se potruditi. Dobijeni sok se konzumira po pola čaše prije obroka. Djeluje umirajuće za želudac i smanjuje bol.

Odvar trava: Za pripremun odvara biće potrebno: rusa, kamilica, kantarion i hajdučka trava. Sve pomiješati u jednakim proporcijama (po 1 kafenu kašičicu od svake trave) i preliti sa pola litre kipuće vode. Poklopiti i ostaviti da odstoji 1 sat. Procijediti. Konzumirati u malim dozama (50 ml) pola sata prije jela.

Ako imate smanjenu kiselost, liječenje heliko bakterije izvodi se korišćenjem kupusa.

Sok od kupusa:

Iscjediti sok iz manje glavice kupusa. Konzumirati po pola čaše sat vremena prije obroka. Sok od kupusa je pogodan za obnavljanje tkiva.

U oba slučaja (kod povišene ili snižene kiselosti ) napravite smjesu, koja odlično štiti želudac i umanjuje bolove.

Uzmite po 1 kašiku meda, maslaca, kakao praha, pasjakovine, ulja i 1 jaje. Sve dobro promiješajte. Uzimati po 1 kašiku prije jela, 3 puta dnevno. Čuvati smjesu u frižideru.

Najefikasniji tretman u liječenju heliko bakterije je korišćenje propolisa i perge. Najbolji su prirodni lijekovi koji posjeduju antimikrobno dejstvo i mogu uništiti razlog bolesti “u korijenu”. Ali, propolis i perga razlikuju se u načinu korišćenja.

Propolis je najbolje koristiti u obliku alkoholne tinkture (kapi propolisa). 10 kapi propolisa na čašu vode. Piti po jednu čašu prije svakog obroka. Tretman se završava kada popijete 100 ml tinkture propolisa. Nemojte konzumirati propolis, dok pijete antibiotike.

Perga se konzumira u svježem obliku. Ona se samo zvače, po 10 mg dnevno. Najbolje je žvakati poslije obroka.

Naravno nemojte zaboravljati na ishranu. Za vrijeme liječenja nemojte jesti slanu, prženu, začinjenu, masnu i ljutu hranu. I vaš želudac vam neće stvarati nikakve probleme, piše “Stil“.

Ovaj znak na skočnim zglobovima otkriva visok pritisak

$
0
0

Visok pritisak dugo ne daje nikakve simptome, piše “Lepa & Srećna“.

Ovo opasno stanje javlja se kada je snaga kojom krv pritiska krvne sudove konstatno previše jaka. Tako pojačan neprekidni pritisak na srce i sistem krvnih sudova otežava im rad i tokom vremena se oštećuje nežno tkivo unutar arterija.

Rezultat su različita oštećenja vitalnih organa koja mogu biti i smrtonosna.

Pritom, spolja gledano, na tijelu se vidi vrlo malo promjena i one dugo ostaju neprimijećene.

Međutim, jedan simptom treba shvatiti ozbiljno – oticanje članaka na nogama! Ako primijetite otečene skočne zglobove, to može biti znak da srce sve teže pumpa krv kroz sistem, pa se tečnost nakuplja u zglobovima.

Otečeni zglobovi mogu biti i nuspojava pri uzimanju lijekova za visok pritisak, naročito ako su to blokatori kalcijumovih kanala. U tom slučaju, treba smanjiti dozu, a mogu da pomognu i diuretici, smanjenje soli u hrani kao i praktikovati sjedenje podignutih nogu kako bi se podstakla cirkulacija krvi.

ŠTA SE DESI U VAŠEM TIJELU KAD POJEDETE JEDAN SLADOLED DNEVNO

$
0
0

Međutim, postoje i oni koji uskraćuju sladoled sebi i svojim bližnjima jer su puni hemije ,aditiva, vještačkih boja i aroma, stabilizatora i nepoznatih sastojaka, piše “Zena.blic.rs“.

“Na našem tržištu postoji sladoled na štapiću čijom ste konzumacijom unijeli čak 85% dnevnog referentnog unosa zasićenih masnih kiselina (mereno u odnosu na odraslu žensku osobu). To znači ako djetetu kupujete dva takva sladoleda dnevno u kontinuitetu (preko 200% za dijete), velika je verovatnoća da će dijete biti gojazno i da će imati zdravstvenih problema (povišeni holesterol, srčane smetnje). To je činjenica, to jasno pokazuju nutritivne tabele”, kaže Miroslav Otašević, inženjer prehrambene tehnologije.

Sa šećerima i mastima je malo bolje stanje. Konzumacijom pojedinih sladoleda na štapiću, vjerovali ili ne, uneli smo šećera i masti koliko i jednim obrokom. Dakle, samo jedan sladoled dnevno u ljetnjim mjesecima dovoljan je da nas odvede u gojaznost.

Karagenan (dobija se iz crvenih algi) i koristi se kao zgušnjivač, sredstvo za želiranje, stabilizator. Pojedini autori tvrde da karagenan izaziva upale (posebno probavnog trakta). U pojedinim zemljama su zajednice potrošača tražile isticanje ovog sastojka na ambalaži.

Guar-guma (dobija se iz semena guar biljke) se koristi kao zgušnjivač, stabilizator. Ima laksativni efekat. Utiče na gasove, nadimanje i nekonzistentnu stolicu.

I za kraj, ističe Miroslav Otašević, treba imati na umu da se sastavi sladoleda na tržištu veoma razlikuju, pa tako možete da nađete one katastrofalne po sastavu, do onih kojima je prihvatljivo počastiti se povremeno – samo ćete te druge morati da tražite strpljivije.

POJELA JE 5 ORAHA I SAČEKALA 4 SATA: Evo šta joj se desilo sa tijelom

$
0
0

Naučnici tvrde da samo četiri sata nakon što pojedete orahe ili pijete ulje od oraha, poboljšaće se nivo holesterola i fleksibilnost krvnih sudova,piše Novi.
Zdravstvene prednosti koje možete dobiti uvođenjem oraha u dnevno konzumiranje:

– smanjuju veličinu struka za više od pola inča
– smanjuju izglede za razvoj bolesti srca
– podržava zdravlje mozga
– niži kolesterol
– povišen broj spermija kod muškaraca
– smanjen rizik od dijabetesa
– prevencija raka
– jače i zdravije kose, kože i noktiju

U najnovijem istraživanju naučnici sa Univerziteta Scranton u američkoj državi Pennsylvania analizirali su sadržaj antioksidanata u nekoliko vrsta orašastih plodova: orasima, bademima, kikirikiju, pistacijama, lješnjacima, brazilskim orasima, pekan orasima, makadamija orasima i indijskim oraščićima.

Voditelj studije dr. Joe Vinson kaže: ‘Orasi su rangirani iznad kikirikija, badema, pekan oraha, pistacija i drugih plodova. Šaka oraha sadrži gotovo dvostruko više antioksidanata nego ista količina bilo kojeg drugog orašastog ploda. Nažalost, ljudi baš ne jedu puno oraha. Naše istraživanje ukazuje da u sklopu zdrave prehrane treba jesti više oraha.’

Tim dr. Vinsona otkrio je da su osim po količini antioksidanata orasi superiorniji i po jačini antioksidanata koje sadrže. Oni koji se nalaze u orasima su 15 puta snažniji od vitamina E koji je na glasu kao vrlo snažan antioksidant.

Tim dr. Vinsona otkrio je da su osim po količini antioksidanata orasi superiorniji i po jačini antioksidanata koje sadrže. Oni koji se nalaze u orasima su 15 puta snažniji od vitamina E koji je na glasu kao vrlo snažan antioksidant.

Naučnici ističu da je prednost oraha to što ih ljudi jedu neobrađene. Toplina od pečenja u pravilu smanjuje antioksidantska svojstva oraha i bilo kojeg drugog orašastog ploda.

Nisu potrebni skupi tretmani: NAJJEFTINIJE PRIRODNO SREDSTVO ZA UKLANJANJE FIBROMA (BRADAVICA)

$
0
0

Kako biste ih se riješili ne trebaju vam skupi tretmani. Pomoći vam može i ovo najjeftinije učinkovito sredstvo protiv virusnih bradavica- jabukovo sirće,piše Novi.
Potrebno vam je:

– jabukovo sirće

– flaster ili vata i ljepljiva medicinska traka za gaze

“Virusne bradavice ili fibromi su izrasline na koži koje nisu opasne za zdravlje.”

Postupak:

1. Jabukovo sirće (po mogućnosti domaći) nakapajte na sredinu flastera. Ako je u pitanju veliki fibrom, mali komad vate namočite u sirće.

2. Namočeni flaster ili vatu zalijepite direktno na bradavicu i po potrebi pričvrstite još jednim flasterom ili ljepljivom trakom za gaze.

3. Ostavite da djeluje preko noći te isto ponovite i idući dan.

4. Postupak ponavljajte svakodnevno barem 5 dana, a ako je potrebno ponovite petodnevnu rutinu sve dok se bradavica ne osuši i otpadne.

Oticanje nogu: Naučite kako sami sebi da pomognete

$
0
0

Oticanje nogu tokom ljetnih mjeseci je puno češće nego zimi i često se olako uzima jer većina ljudi smatra da se događa samo zbog vrućine. Ali natečene noge mogu upućivati i na neke ozbiljne zdravstvene probleme koje ne biste smjeli ignorirati. Da bi vam vene bile u dobrom stanju, morate se boriti protiv zatvora, hemoroida i zadržavanja vode u organizmu. U tome će vam pomoći i neke namirnice. Naprimjer, maline, ribizle, borovnice, voće i povrće narandžaste boje. Da biste izbacili toksine iz organizma, pijte vodu.

Ako volite uvečer da se opustite u blagoj kupki, vodite računa da ona bude mlaka i uvijek na kraju istuširajte noge hladnom vodom. Izbjegavajte jutarnju toplu kupku koja širi vene, a poslije koje slijedi cjelodnevno sjedenje u kancelariji i stajanje u prijevozu.

Dugo sjedenje još i nije tako strašno, sve dok ne prekrstite noge! Da biste ih malo opustili, ustanite s vremena na vrijeme i prošetajte se.

Ako vam noge otiču, prije spavanja podignite podnožje vašeg kreveta. Pazite: kreveta, ne dušeka (da se ne biste probudili sa bolovima i u nogama i u leđima!). Izbjegavajte da stavljate jastuk ispod nogu, jer ćete zaspati u neugodnom položaju,piše Faktor

Fizička aktivnost je dobra za noge. Hodanje, plivanje, planinarenje, ples, gimnastika, vožnja bicikla, jačaju mišiće nogu i utječu na stanje vena. Ako se odlučite, naprimjer, za tenis ili džoging, naš savjet je da ne štedite na obući koja, ipak, mora biti dobrog kvaliteta.

Ako budete pili sok od limuna, možete ublažiti naticanje članaka, jer on podstiče lučenje mokraće. Kao diuretici djeluju i mrkva, prasa, krastavci, crni luk i bijela repa.

NEKE NAMIRNICE KARDIOLOZI NIKADA NE JEDU, A SAD ZNAMO I ZAŠTO

$
0
0

1. Mesne prerađevine
Slanina, šunka, hrenovke i kobasice svakodnevno su na jelovniku većine ljudi, ali kardiolozima ne pada na pamet da ih konzumiraju.

“Ovi su proizvodi riznica zasićenih masti, a već i vrapci na grani znaju da su usko povezani uz bolesti poput zastoja srca i karcinoma”, podsjeća dr. Jennifer Haythe, kardiolog i profesor na sveučilištu Columbia Presbyterian u New Yorku.

Što su zapravo mesne prerađevine?
Radi se o mesu koje je soljeno, sušeno, fermentirano ili dimljeno kako bi mu se produljio rok trajanja. Iako su ove namirnice brze i praktične za pripremu, kemikalije i natrij koji se koriste u mesnim prerađevinama štetni su za srce, osobito ako se konzumiraju u većim količinama.

2. Crveno meso
Izdašan i sočan odrezak nadjeven gljivama i sotiran na maslacu obrok je u kojem ćete uživati u posebnim prigodama. „Taj ukusni odrezak na vašem tanjuru pun je zasićenih masti, kolesterola i soli“, kaže dr. Haythe.

Jedite crveno meso jednom mjesečno, a kada ga jedete uvijek birajte nemasne komade. Tijekom pripreme koristite začinsko bilje za okus, a izbjegavajte maslac, umake na bazi vrhnja i druge teške dodatke.

3. Kokice i čips
Ništa lakše nego pojesti XXL vrećicu čipsa ili kokica dok gledate omiljeni film. Tko tada razmišlja o trans-mastima, natriju i ugljikohidratima!? Jedno istraživanje pokazalo je da 99,2 posto ljudi u svijetu konzumira više od 2000 mg natrija dnevno (većina zdravstvenih organizacija ne preporučuje više od 1500). Osobe koje konzumiraju više od 2000 mg završit će u statistici kao jedna od deset osoba koje umiru od kardiovaskularnih bolesti. Znači li to da morate u potpunosti odustati od kokica i čipsa?

Pokušajte se prebaciti na čips koji ćete sami ispeći i neslane kokice bez dodanog maslaca. Da biste pojeli razumnu količinu, ostavite vrećicu čipsa ili kokica u kuhinji i odmjerite količinu u manjoj zdjelici.

Tjedni izlazak s društvom na pizzu, nešto je čemu se većina nas raduje. Nažalost, ono što nam se servira u pizzeriji je “divovski ugljikohidrat punjen solju i topljenim sirom”, upozoravaju liječnici.

Ne morate odustati od svoje omiljene večeri u tjednu, ali pokušajte naručiti zdraviju verziju svoje omiljene hrane ili – još bolja ideja – sami kod kuće pripremite pizzu. “Koristite brašno od cjelovitih žitarica, maslinovo ulje i svježi kozji sir”, preporučuje dr. Haythe.

Pitate li kardiologe, obični sokovi bolji su odabir od dijetnih verzija. “Aspartam u dijetnim sokovima gori je od šećera ili visokog fruktoznog kukuruznog sirupa i može u vama potaknuti žudnju za slatkim”, upozorava dr. Sindhu Koshy, kardiolog u bolnici Ascension St. John Macomb Oakland u Michiganu. Sva istraživanja pokazuju da je udio pretilih ljudi u zapadnoj civilizaciji sve veći, što znači i veći rizik od bolesti srca, moždanog udara, visokog krvnog tlaka, dijabetesa…

6. Dodana sol (nakon kuhanja)
Čini se da naši okusni pupoljci nisu zadovoljni dok ne začinimo hranu s još malo soli kad je već u tanjuru, međutim takva navika vodi u probleme s krvnim tlakom. Ako vam je krvni tlak previsok, vaše će se arterije suziti i otvrdnuti, što je siguran put u neku od bolesti srca i krvnih žila.

“Nevažno je držite li u soljenci himalajsku, ružučastu sol ili cvijet soli – ako u sebi ima naziv sol, nije dobra za vas!”, upozorava dr. Koshy.

Borite li se s visokim krvnim tlakom, ograničite unos soli i počastite svoje nepce (i srce!) začinima poput kima, curryja, češnjaka, ružmarina, cimeta itd. Mogli biste se iznenaditi kakav učinak ima ova promjena na vaš krvni tlak.

“Kada pacijenti s visokim krvnim tlakom izbace sol iz svoje prehrane, njihov krvni tlak može se do te mjere normalizirati da više nemaju potrebu za lijekovima”, kaže dr. Koshy.

7. Žitne pahuljice i druge žitarice iz kutija
Šećer je loš za vaše zube i opseg struka, a ni vaše srce ga ne voli. Istraživanje provedeno 2014. godine pokazalo je da osobe koje konzumiraju 17 do 21 posto kalorija iz dodanih šećera imaju 38 posto veći rizik od smrti uslijed bolesti srca u usporedbi s osobama koje konzumiraju 8 posto kalorija iz dodanih šećera.

Kad doručujete žitne pahuljice ili bilo koje žitarice s dodanim šećerom to je kao da jedete slatkiše. Raste vam šećer u krvi, trigliceridi i kolesterol, upozoravaju liječnici. Odaberite žitarice sa što manje dodanog šećera ili, još bolje, jedite zobenu kašu. Možete je jesti svaki dan, a u nju dodajte svježe voće umjesto sušenog jer i ono sadrži više šećera.

8. Bijeli kruh
Bijeli kruh, tjestenina i bijela riža su namirnice koje kardiolozi izbjegavaju u širokome luku. “Možda o tome ne razmišljate dovoljno, ali cilj vam treba biti da smanjite količinu škroba iz namirnica od bijelog brašna ili rafinirane riže jer se one u vašem tijelu samo pretvore u šećer“, upozorava dr. Koshy. Odaberite kruh i tjesteninu od cjelovitih žitarica – sadrže više vlakana od bijelih sorti i sporije se probavljaju pri čemu se regulira razina šećera u krvi.

Cjelovite žitarice daju više vlakana, što vam pomaže da se duže osjećate sitima, tako da je manja vjerojatnost da ćete doživjeti nagli pad šećera i posegnuti za više slatkih zalogaja između obroka.

9. Energetska pića
Većina energetskih pića reklamira se kao zdrav način za vraćanje energije. Nevolja je u tome što se nekoliko sastojaka, poput guarane i taurina, promoviraju kao prirodni pojačivači energije. Pomiješajte ove sastojke s kofeinom i vaši otkucaji srca naglo će porasti.

“Mnoga energetska pića sadrže tako veliku količinu kofeina da mogu izazvati i aritmiju. Energetsko piće, zajedno s nedostatkom sna, što je općenito razlog zbog kojeg ih ljudi uzimaju, loša je kombinacija za vaše srce”, upozorava dr. Nicole Weinberg, kardiolog i direktor Centra za zdravlje ženskog srca u Santa Monici.

10. Piletina pohana u dubokom ulju
Neka se javi tko ne voli pohanu piletinu! „Loša je za opseg vašeg struka, a slijedom toga i za vaše srce, a usto dovodi oksidanse u vaš organizam”, kaže dr. Weinberg. Oksidansi su glavni neprijatelji antioksidansima. Za pohanje je potrebno vruće ulje koje mijenja strukturu vitamina i antioksidansa u hrani. Ne samo da dobivate dodane masnoće i kalorije, već i oksidanse koji oštećuju stanice u vašem tijelu,piše Senzacija


Obični aspirin liječi brojne zdravstvene tegobe

$
0
0

Taj lijek koji možete kupiti bez recepta u bilo kojoj apoteci, ima nekoliko nevjerovatnih svojstava, za koje mnogi ne mogu ni da pretpostave.

1.Pomaže u borbi s bubuljicama

Zahvaljujući protivupalnim svojstvima, aspirin smanjuje bubuljice i umiruje kožu. Potrebno je isitniti 2-3 tablete (važno je da nisu obložene) i pomiješati ih s limunovim sokom. Nanesite smjesu na bubuljicu, držite oko jednog minuta, a onda isperite. Ovu smjesu nemojte koristiti pred izlazak na sunce.

2.Otklanja svrab kod ujeda insekata

Aspirin će vam pomoći i da smanjite otok i svrab nakon ujeda komaraca. Rastopite vodom tabletu aspirina (neobloženu) tako da dobijete pastu, nanesite je na mjesto uboda i držite nekoliko minuta.

3.Sužava pore na licu

Aspirin normalizuje lučenje lojnih žlijezda, shodno tome smanjuje se i veličina pora, koža postaje blistava i glatka.

Priprema ove maske vam neće oduzeti više od pet minuta: 7 neobloženih tableta aspirina, 3 supene kašike prirodnog jogurta ili pavlake, 1 supena kašika meda. Nanesite masku na čisto lice, držite 3-5 minuta, a potom isperite vodom.

4.Rješava problem peruti

Perut ne samo da ne izgleda lijepo, već i stvara neprijatnosti zbog svraba. Da biste je se riješili potrebno je da razbijete dvije tablete aspirina i izmiješate ih s količinom šampona koja vam je dovoljna da operete kosu.

5.Djeluje kao eksfoliant

Acetilsalicilna kiselina je odlična kod uklanjanja izumrlih ćelija epidermisa. Da biste napravili eksfoliant, jednostavno pomiješajte par tableta aspirina s vodom. Nanesite smjesu na kožu, ostavite nekoliko minuta, zatim malo izmasirajte i isperite vodom. Ako vam je koža osjetljiva budite pažljivi s ovom maskom, jer može izazvati nadražaj.

6.Pomaže da se riješite žuljeva na nogama

Ove tablete vam mogu učiniti stopala mekšim, jer kiselina odlično uklanja grubu kožu. Usitnite sedam tableta i pomiješajte ih sa supenom kašikom limunovog soka da dobijete pastu. Nanesite smjesu na stopala, i držite 10 minuta na toplom. A onda preko problematičnih mjesta pređite kamenom za pete.

7.Oporavlja oštećenu kosu

Čak i kosi aspirin može biti od koristi. On je čini glatkom i sjajnom i pomaže da se očuva boja nakon farbanja. U šolji tople vode rastvorite blister aspirina. Ovu masku nanesite na kosu nakon što ste je oprali. Ostavite da djeluje 15 minuta, a onda isperite.

8.Uklanja fleke od znoja sa odjeće

Aspirin može da produži rok trajanja vaše odjeće koju ste smatrali uništenom flekama od znoja. Pomiješajte tabletu aspirina s toplom vodom, nanesite na fleke i ostavite preko noći. Nakon toga operite odjeću kao što to obično radite i uživajte u rezultatu.

9.Uklanja tragove od sapuna u kupatilu

Za one koji su već umorni od pranja mrlja od sapuna, postoji jedno odlično rješenje. Izmrvite pet tableta aspirina i dodajte porciju sredstva za čišćenje. Nanesite smjesu na površine, ostavite pola sata, a nakon toga ćete je s lakoćom ukloniti sunđerom.

10.Produžava život ubranog cvijeća

Buket će vam u vazi duže trajati, ako u vodu ubacite tabletu aspirina. To se dešava zato što aspirin mijenja pH vrijednost vode i razmnožavanje bakterija u njoj se usporava. Ovaj trik naročito dobro radi kad su u pitanju ruže,piše Aura

11.Jača nokte

U 200 ml vode rastvorite 2 tablete aspirina, kapsulu vitamina A, 1 supenu kašiku morske soli i malo biljnog ulje. Spustite ruke u rastvor i držite 10 minuta, a nakon toga ih obrišite papirnom maramicom.

Savjetujemo vam da se konsultujete sa svojim ljekarom ili dermatologom prije nego što počnete da primjenjujete date savjete.

HRANA KOJA VAS POKREĆE: GORIVO ZA JEDAN DAN

$
0
0

Doručak

Jaja i tost

kriška hljeba

cijelo jaje

4 bjelanceta

kriška nemasnog sira

paradajz

kašika maslinovog ulja

Stavite kašiku maslinovoh ulja u tavu i zagrijte. Istresite bjelanca i jedno cijelo jaje. Kada se jaje počne peći uzmite kašiku i sve dobro izmiješajte i opet zapecite. Na krišku redajte jaja, zatim sir i na samom vrhu dodajte paradajz, posolite i poslužite.

Prva užina

Borovnice i jogurt

¾ šolja grčkog jogurta

Kašika meda

¼ šolje borovnica

Dodajte sve sastojke u zdjelu, promiješajte i poslužite,prenosi Avaz.

Još uvijek gladni?

Ukoliko još uvijek osjećate glad predlažemo vam da probate ukusne i zdrave grickalice.

– Celerovi štapići i bademov puter

– Povrće i sir

– Puretina i grožđe

– bademi i sušeno voće

Ručak

Goveđi tacosi

4 komada govedine ( isjeckajte na manje kockice)

2 tacosa

½ šolje crvene paprike, isjeckane na kockice

½ šolje salate

Kašika isjeckanog crvenog luka

Kašika salsa začina

Kašičica chillia

Prstohvat soli

U tavu stavite malo masti zagrijte je i ubacite komade mesa. Pecite ih dok ne dobiju blago smjećkastu boju, pa dodajte luk, so i začine. Promiješajte i redajte na tacose. Potom dodajte salsa začin, paprike i salatu.

Užina dva

Mrkva i humus

2 mrkve

½ šoljice humusa

Očistite mrkve, isijecite ih na četvrtine i stavite ih u šoljicu s humusom. Opcija vam mogu biti i baby mrkve.

Večera

Kriške piletine

4 komada pilećih prsa

2 žuta krompira

Šolja cherry paradajza

4 čehna bijelog luka

2 kašičice soli

Kašika maslinovog ulja

U šerpu s vodom i jednom kašičicom soli dodajte krompir i blago ga prokuhajte. Kada je krompir polu kuhan iscijedite ga i dodajte u tepsiju s jednom kašikom maslinovog ulja, preko njega dodajte pileća prsa, prekrijte folijom i pecite na 400 Celzijevih stepeni i pecite 15 minuta. Skinite foliju dodajte paradajz, bijeli luk i so. Stavite u rernu i kuhajte narednih 30 minuta.

Shake nakon teškog vježbanja

Fantastična borovnica

Mjerica proteina od jagoda

¼ šolje borovnica

¼ šolje jagoda

¼ šolje malina

½ šolje bademovog mlijeka

5 kockica leda

Stavite sve sastojke u blender i blendajte 30 do 40 sekundi.

Biljni izvori proteina koji mogu zamijeniti meso

Organizam napunite proteinima iz voća i povrća za vrijeme sunčanih dana, a ovo su vam neke od opcija.

– Iskoristivost proteina iz mahunarki u probavnom sistrmu, slična je onoj iz mesa

– Heljda sadrži sve esencijalne aminokiseline potrebne za normalno funkcioniranje

– Chia sjemenke su bogat izvor Omega-3 kiselina, vlakana, kalcija, fosfora i mangana

“Bosansko more” doktori preporučuju bolesnima

$
0
0

Tuzla danas. Miris soli, peškiri, plaža, sunce, sve podsjeća na morsku obalu. Panonska jezera u gradu soli već 16 godina atrakcija su za brojne kupače. Mnogi su skupocjene odlaske na more zamijenili odmorom u centru Tuzle, piše “N1“.

Mogu da vam kažem da ja ima jedno tri, četiri godine i ne idem na more. Šta ja znam, mislim da pored ovoga i nema potrebe za tim. Ima i dosta mirisa koje ova omladina nabacuje na sebe, pa nam i miriše na more“, šali se jedan kupač.

A osim što miriše na more, danas saznajemo da kupanje u tuzlanskim slanim jezerima i ljekari preporučuju kao dio terapije.

Poslije operacije kičme više ne osjećam nikakve bolove, jer meni toliko prija ova slana voda. More više ne postoji za mene, ovo je moje jedino more gdje dolazim“, otkirva jedna Tuzlanka.

Ne dolaze samo Tuzlaci na Panonska jezera. Danas srećemo grupu turista iz Subotice, iz Srbije. Prije četiri godine prvi put su bili ovdje, od tad, kažu, uvijek se ponovo vraćaju.

Fantastično je, mi smo bili prošle godine ovdje, tako da sada smo se i vratili. Volimo ovdje da dođemo, volimo Tuzlu, volimo vaš narod, tako da se ovdje jako lijepo osjećamo“, priča Dragana, Subotica.

Panonska jezera od 2003. godine posjetili su mnogi turisti. U početku atrakcija za mještane i lokalne posjetioce, danas opcija za odmor brojnih stranih turista.

Jako je lijepo, nisam ovo očekivao ovdje. Prvi put sam u Tuzli, prvi put u Bosni i Hercegovini. Uživam, prelijepo je“, ističe Cordatlan, Rumunija.

Svoj dio plaže u Tuzli možete dobiti po cijeni od 4 KM za dnevnu kartu. Jezera su postala okupljalište za sve generacije. Danas upoznajemo i penzionere na plaži. Raslan Kamal je prije 50 godina iz Sirije doselio u BiH, danas sebe zove Bosancem i sa društvom se svako ljeto vraća na plažu. Uživaju uz karte.

Mi smo ovdje već pet, šest godina družimo se svi penzioneri, i mi imamo stol, stolice i igramo, zabavljamo i super nama“, kaže Kamal.

Sezona je počela prije dvije sedmice. Do danas, u samo nekoliko dana, preko 70.000 posjetilaca uživalo je u blagodatima Panonskih jezera. U upravi očekuju bar 55 sunčanih dana kako bi se oborio rekord posjeta iz 2017. godine.

Tada smo mi prodali 378 hiljada ulaznica, preko 400 hiljada je posjeta kada govorimo o broju posjeta, to je bila rekordna godina za nas u svakom smislu riječi i po prihodima i po broju posjeta. Ovo je 16. sezona rada Panonike, Panoniku je posjetilo preko 4 miliona ljudi od 2003. godine, a upravo smo 2003. godine otvorili ovo prvo slano jezero“, navodi Majid Porobić, direktor kompleksa Panonskih jezera .

Sve njih je od prvog dana dočekao i ispratio Mujo Sinanović, najstariji kupač i kako ga ovdje zovu – čuvar Panonike. Mujo ima 92 godine.

Ovdje sam od otvaranja jezera prvi, evo sad je sedamnaesta godina, kad dolaze gosti kažem – dobrodošli gosti, da mi se dobro osjećate, da nam donesete dobre utiske, a i da odnesete dobre utiske, pa ih fino savjetujem ovo je jezero, ovo je banja, liječenje, ako ste došli iz zdravstvenih razloga, 20 minuta, pola sata u vodi, plivaj, vježbe radi, sat vremena, iziđi napolje i uživaj“, priča Sinanović.

Iako je tek početak sezone, skoro svi smještajni kapaciteti u Tuzli su popunjeni, što je još jedna potvrda da Tuzla postaje ljetni biser Bosne i Hercegovine.

Kraljice svih vježbi: Evo zašto redovno moramo raditi svijeću i stoj na glavi

$
0
0

Jogiji tvrde da se stojem na glavi, odnosno ispiranjem mozga velikom količinom krvi, osim poboljšanja svih funkcija mozga, uklanjaju i brojni spazmi krvnih žila koje su uzrok velikom broju glavobolja. Asana svijeće umiruje um, ublažava stres i depresiju, sprječava i olakšava tegobe proširenih vena, pročišćava pluća, stimulira rad štitne žlijezde, prostate i trbušnih organa, isteže ramena i vrat, potpomaže mršavljenju, poboljšava kretanje limfe, opušta mišiće nogu i stražnjice, pozitivno utiče na probavu, ublažava simptome menopauze, smanjuje umor i uklanja nesanicu, prenosi “Atma“.

“Onog trenutka kad se uspravio i počeo razmišljati, homo sapiens se definitivno odvojio od životinjske vrste, ali si je na glavu natovario mnoštvo zdravstvenih problema.”

Zanimljiva je to i duhovita opaska dr Dietmara Dorbandta, njemačkog jogija starije generacije na jednom tečaju joge za poslovne ljude u japanskom gradiću Kamakuri.

Svoju tezu ilustrirao je nizom primjera, a počeo je problemima venske cirkulacije, koja je čovjekovim uspravnim položajem prisiljena svladavati gravitaciju i pojednostavljeno rečeno ovisna je o mišićnom radu.

Sve to još dobro funkcionira kod ljudi koji se dovoljno kreću, ali za intelektualce, koji previše sjede, stezanja mišića su nedovoljna da bi osigurala venama normalnu brzinu protoka krvi, što uzrokuje akumulaciju venozne krvi u nogama i slabu cirkulaciju u organima abdomena.

No, problemi cirkulacije za ‘sjedećeg intelektualca’ tu ne završavaju.

Zbog nedovoljnog kretanja otežana je cirkulacija u arterijama, posebno prema mozgu koji, kao veliki potrošač kisika, ima potrebu za dodatnim prilivom krvi. Nakon navodnog povijesnog ‘evolucijskog uspravljanja’, počeli su još neki problemi.

Recimo, kod četveronožnih životinja organi trbušne šupljine ne spuštaju se. Čovjekovo uspravno držanje, u kombinaciji s oslabljenom trbušnom stjenkom i muskulaturom, uzrok su ‘spuštenih bubrega’, ‘spuštenog želuca’, crijeva itd, što može biti izvor teških funkcionalnih poremećaja.

Zanimljivo je da ima sljedbenica joge koje tvrde da su redovitim izvođenjem vježbi poput stoja na glavi ili svijeće (uz vježbe za jačanje trbušne muskulature), uspjele potpuno izbjeći operacije zbog spuštenih organa koje su se činile nužnima.

Obzirom da će većina liječnika ipak odbaciti tu mogućnost, ostaje nam čekati da povijest prakse ili medicine daju jednoga dana definitivan odgovor.

Japanski judaš Hisashi Tsuzawa, svjetski prvak, običavao je prije borbi nekoliko minuta dubiti na glavi tvrdeći kako mu to nevjerojatno povećava koncentraciju. Kada mu je liječnik ruskog tima pripomenuo da time gubi krv iz mišića ekstremiteta, Tsuzawa je odgovorio: ‘Možda, ali borba se dobiva – mozgom’.

Jogiski liječnici tvrde da se ispiranjem mozga velikom količinom krvi, osim poboljšanja svih funkcija mozga, uklanjaju i brojni spazmi krvnih žila koje su uzrok velikom broju glavobolja.

Nije stoga čudno što je odavno već vježba stoja na glavi proglašena ‘kraljicom svih vježbi’. Nezgodno je jedino što zbog nešto složenije tehnike izvođenja, ‘kraljica’ baš i nije za široku upotrebu.

SVIJEĆA ili Sarvangasana

Ovo je inače jedna od najpoznatijih i najklasičnijih asana u jogi. Izvorni naziv ove asane na sanskrtu znači ‘vježba za cijelo tijelo’ (sarva = sve, anga = udovi). Cijeli je niz prednosti i dobrobiti koje prakticiranje Sarvangasane donosi organizmu.

  • umiruje um
  • ublažava stres i depresiju
  • sprječava i olakšava tegobe proširenih vena
  • pročišćava pluća
  • stimulira rad štitne žlijezde, prostate i trbušnih organa
  • isteže ramena i vrat
  • potpomaže mršavljenju
  • poboljšava kretanje limfe
  • opušta mišiće nogu i stražnjice
  • pozitivno utječe na probavu
  • ublažava simptome menopauze
  • smanjuje umor
  • uklanja nesanicu

Andre Van Lysebeth, jedan od vodećih evropskih joga autoriteta, ističe da je svojim specifičnim inverzivnim položajem, jako savijenim vratom i izravnim stimuliranjem štitnjače, svijeća idealna vježba za postizanje vitke linije. Brojne jogičke škole potvrđuju povezanost ove asane, zdravlja štitnjače i regulacije tjelesne težine.

Sarvangasana spada u pozicije takozvane inverzije, a upravo one odlično rasterećuju kralježnicu, posebno njezin donji dio. Osim toga, svijeća je odlična za poboljšanje cirkulacije u cijelom tijelu, što je često boljka kod osoba koje puno vremena provode u istom položaju, bilo da se radi o sjedenju ili stajanju. Sarvangasana se kao terapeutska metoda koristi u slučajevima astme, neplodnosti i upale sinusa.

Kako pravilno napraviti Sarvangasanu

Stavite prostirku ili deku na pod i legnite na leđa tako da su gornji dio leđa, ramena i glava oslonjeni o podlogu.

Ruke stavite ispruženo uz tijelo. Koljena savijte tako da stopala ostanu oslonjena o podlogu što bliže mišićima stražnjice.

Uz uzdah, dlanove oslonite o pod, a stopala podignite od podloge privlačeći natkoljenice prsima.

U nastavku pokreta podignite zdjelicu i donji dio leđa od poda privlačeći koljena glavi.

Nakon toga, dlanove oslonite o donji dio leđa, držeći laktove i dalje na prostirci podupirući tako leđa.

Laktove u ovom položaju držite što bliže jedan drugome. Zdjelicu podignite iznad ramena tako da trup bude u što vertikalnijem položaju naspram poda.

Udahnite te podignite savijena koljena prema stropu pružajući natkoljenice vertikalno.

Pete u ovom dijelu pokreta i dalje vise prema stražnjici. Nakon toga, uz uzdah pružite potkoljenice prema gore gurajući pete prema stropu.

Lopatice približite što više možete jednu drugoj, a prsa gurajte prema bradi. Brada treba biti okomita prema tlu, a čelo paralelno.

Ramena oslonite o pod, a gornji dio leđa maksimalno podignite od poda. Pogled blago usmjerite prema prsima.

Ako tek počinjete prakticirati Sarvangasanu, u početku u tom položaju ostanite 30 sekundi, a potom svakog sljedećeg dana trajanje produljite za 5 sekundi dok ne dođete do 3 minute.

Iz položaja se izlazi savijanjem koljena prema prsima, te polaganim i pažljivim spuštanjem leđa prema podlozi.

Glavu u nijednom trenutku nemojte odvajati od podloge.

Napomena

Postoji jedna situacija kada se izbjegava izvođenje Sarvangasane. Naime, većina učitelja joge preporučuje da bi žene tokom menstruacije trebale izbjegavati izvođenje inverzija, a upravo je svijeća takva asana.

Organizam se u vrijeme menstruacije trudi izbaciti krv iz maternice. Izvođenjem obrnutih položaja poput svijeće u tome ga onemogućujete.

Stoga, pričekajte da vam menstrualni ciklus završi i ponovo se vratite Sarvangasani.

Dehidracija: opasnost za sve uzraste

$
0
0

Znakovi i simptomi

Voda je najveći i najvažniji sastavni dio našeg organizma. Voda čini 80 posto ukupne tjelesne mase novorođenčeta. U dobi od 6 mjeseci organizam sadrži 75 posto vode, a na kraju prve godine 65 posto. Sazrijevanjem organizma sadržaj vode se postepeno smanjuje i kod odraslog muškarca iznosi 60, a kod žena 55 posto, piše Zdravlje u kući.

– Gotovo polovina zastupljene vode u organizmu nalazi se u mišićima, a važan je sastojak hrskavice i zglobne tekućine koja okružuje zglobove te osigurava adekvatnu čvrstoću, gipkost i elastičnost tkiva. Kada izgubimo previše vode, naše tijelo više nije u ravnoteži i dolazi do dehidracije. Hranom se prosječno nadomjesti do 20 posto izgubljene tekućine. Čovjek bez hrane može živjeti mjesec, a bez vode manje od jedne sedmice – kaže dr. sci. med. Abel Baltić, specijalista interne medicine.

Dehidracija nastaje kada organizam izlučuje tečnost u većoj količini od one koja je unesena. Faktori koji utječu na smanjenje unosa tečnosti ili povećavaju izlučivanje tečnosti doprinose dehidraciji.

– Simptomi dehidracije razlikuju se ovisno o njenoj težini. Početne reakcije tijela na dehidraciju su žeđ, smanjeno mokrenje i tamna boja urina. Ali problem je što ste već dehidrirali u vrijeme kad se ovi znakovi pojave. Kako se povećava nivo gubitka vode, pojavljuje se i sve više znakova i simptoma, kao što su: glavobolja, suha koža i usne, suha usta i suh jezik s gustom slinom, grčevi u rukama i nogama, suhe oči s malo ili bez suza dok plačete, smanjeno znojenje, povećana tjelesna temperatura, brzi otkucaji srca, umor ili slabost, mučnina i povraćanje – navodi dr. Baltić.

Ako se dehidracija hitno ne liječi, nastupa teška dehidracija, što može dovesti do kome, zatajenja organa i na kraju smrti.

– Konzumiranje velikih količina vode tokom dana ključno je za prevenciju dehidracije. Hidrataciji organizma doprinose i voće i povrće koje ima visok sadržaj vode. Međutim, ne postoji magična količina tečnosti koju biste svakodnevno trebali piti da biste bili hidrirani. Potreba za tečnošću je individualna i razlikuje se od osobe do osobe, a na nju utječu nivo aktivnosti, jačina znojenja i klima – kaže dr. Baltić.

Medicinska pomoć

Kako biste ostali hidrirani, neophodno je da pijete kada ste žedni, također, pijte dosta vode prije treninga, nadoknadite vodu koju ste izgubili znojenjem, vodite računa o boji urina te nadoknadite tečnost koju gubite usljed povraćanja i dijareje.

– Simptomi su od žeđi u slučaju blage dehidracije, do otkazivanja organa kada je dehidracija ozbiljna. Premda se većina slučajeva dehidracije lako liječi konzumiranjem vode, ozbiljniji slučajevi zahtijevaju medicinsku pomoć. Ispijanje velike količine tečnosti može da spriječi dehidraciju i njena neželjena dejstva. Dobra hidriranost ima i dodatne koristi, kao što su popravljanje raspoloženja, borba protiv umora i poboljšanje memorije i koncentracije – istakao je dr. Baltić.

Čovjek gubi tekućinu i nevidljivim i neosjetnim putevima. Zato je važno, posebno u ljetnim mjesecima, ne čekati da osjetite žeđ, već kontinuirano uzimati dovoljnu količinu tekućine. Pri tome se misli na dva litra tekućine dnevno za mlađe i osobe srednje dobi koje su tjelesno aktivne, pa su im i gubici veći. Ljudi starije životne dobi, ako im srčana funkcija nije teško narušena, trebaju dnevno popiti 1 do 1,5 litara vode.

Mišićni grčevi

Mišićni grčevi, kaže dr. Baltić, mogu biti znak dehidracije. Grčevi su naročito česti simptomi kada je dehidracija posljedica pretjeranog znojenja. Zanimljivo je da znojenje izaziva znatan gubitak tečnosti, ali i natrijuma i magnezija, elektrolita koji utječu na kontrakcije mišića. Iz tog razloga je adekvatna hidratacija posebno značajna tokom iscrpljujućih treninga ili treninga na visokim temperaturama. Nedostatak natrijuma, magnezija i tečnosti može dovesti do pojave mišićnih grčeva. Konzumiranje vode je naročito važno tokom iscrpljujućih treninga, tvrdi “Hayat“.

Viewing all 13256 articles
Browse latest View live